Sütüm azalır mı?

İşe başlayan annelerin en büyük endişesi sütlerinin azalması. İşin sırrı işyerinde sık sık sağım yapmak evde ise emzirmek

Sütüm azalır mı?
İşe başlamama günler kaldı. Ben yokken Eylül'ün içeceği sütleri sağarak depoladım. Zamanı da geldiği için ek gıda öğününü üçe çıkardım. Elimden geleni yapıyorum ama içimdeki endişe bitmedi. Anne olmak, bu endişeyle yaşamaya alışmak, kalbinizin sesini sadece kendiniz duyacak şekilde kısabilmekmiş meğer. Sizden gelen mailler bana yalnız olmadığımı gösteriyor. Özellikle benim gibi işe başlayacak anneler, işte ne kadar sağım yapmaları gerektiğini merak ediyor ve acaba sütüm azalır mı diye korkuyorlar. Bu sorularımıza yanıt bulabilmek için sevgili emzirme danışmanı Nihan Tüzel'i aradım. İşte işe dönen anneler için ofiste doğru sağım bilgileri...

HEM DİNLENİN HEM EMZİRİN
-
Çalışan annelerin sütlerinde azalma olmaması için işyerinde mutlaka sağım yapmalarını, bebekleriyle bir arada oldukları saatlerde ise, sağdıkları sütlerden vermek yerine bol bol emzirmelerini öneriyoruz. Sabah evden çıkmadan, akşam gelir gelmez ve gece bebek istedikçe emzirmelerini tavsiye ediyoruz. Annelerin dinlenmesi için, geceleri babaların sağılmış sütlerle bebeklerini beslemesini önermiyoruz. Annenin farklı pozisyonlarda yatarak emzirmesi, hem dinlenmesini, hem de dinlenirken süt üretiminin devamını sağlıyor.

- Anneler işteyken, bebeklerinin ne kadar süt tükettiği, anne işe başladıktan birkaç gün sonra anlaşılıyor. Süt stoğu ne kadar fazla olursa olsun, annenin hedefini, bebeğin bir günde içtiği miktar çıkacak kadar sağım yapmak olarak belirliyoruz.

SÜT GELMESE DE SAĞIN
-
İkiden fazla kez mola verip sağım yapmak, her iş yerinde bazen mümkün olamayabiliyor. Böyle bir durumda çiftli pompa kullanmak avantaj yaratıyor. İki memeyi de aynı anda sağan elektrikli pompalar hem zamandan tasarruf sağlıyor, hem de iki meme aynı anda uyarıldığı için adeta ikiz emziriyormuş gibi süt üretimini hızlandırıyor. Bebeğin kokusu, görüntüsü, sesi de elde edilen süt miktarını etkileyen faktörlerden biri tabii ki.

- Sağım yaparken, bekledikleri miktarda süt gelmezse annelerin moralleri bozulabiliyor. Ya "zaten gelmiyor" diye sağım yapmayı bırakıyorlar, ya da "memede biraz süt biriksin de öyle sağayım" diyerek, sağım aralarını açıyorlar. İşin doğrusu: süt gelmese dahi sağmak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sütüm azalır mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN