Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğuk değil havasız ortam hasta ediyor

aylarında artan hastalıklar en çok çocukları etkiliyor. Ancak düşünüldüğü gibi çocukları soğuk havalar değil havasız ortamlar hasta ediyor

Soğuk değil havasız ortam hasta ediyor

Kış ayları annelerin korkulu rüyasıdır. Çünkü bu mevsimi birer hasta bakıcı olarak geçirmeleri gerekebilir. Evde bir kişinin hasta olması, bu hastalığın tüm bireyleri teker teker ziyaret edeceği anlamına gelir. Bu şartlarda da kendisi hasta olsa bile yatıp dinlenemeyen tek kişi anne olur. Hem çocuklar hem eş hem de kendi için adeta bir lokman hekimdir. İşte bu noktada bir annenin kış aylarının başındaki ilk stratejisi hastalığın eve girişini engellemeye çalışmak olur. Eş ve çocuklar sık sık tembihlenir. Bol bol meyve soyulur. Bitki çayları ocaktan eksik edilmez. Bu çabaların bir yerde tıkanacağını bilse de o ilk hapşırığa kadar canla başla mücadele eder. Bu çabaya uzmanlar da kayıtsız kalmıyor ve bakın çocuklarla sağlıklı bir kış geçirmek için neler öneriyorlar?

Kapalı ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durun.
Evinizi sık sık havalandırın. Unutmayın, soğuk değil havasız ortam hasta ediyor.
Oda sıcaklığını 22-23 derecede tutun.
Çocuklarınıza mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandırın.
Demir, mineral ve C vitamininden zengin besleyin.
Çocuğunuzu çok kalın giydirmeyin. Bu terleyip daha çabuk hastalanmasına sebep olabilir.
İnce şekilde birkaç kat giydirirseniz, sıcak ortamlarda çıkararak terlemesinin önüne geçebilirsiniz.
Atkı ve eldivenlerini sık sık yıkayın.
Hastayken çocukları öpmeyin.
Alışveriş merkezleri yerine parka götürün.
Doktorunuza danışarak grip aşısı yaptırın.
Oyuncaklarını sık sık yıkayın.
Sigara dumanından uzak tutun.
Hasta olsanız bile bebeğinizi emzirmeye devam edin.MEVSİMİNDE TÜKETİN
Anneler her zaman çocuklarına en sağlıklı gıdaları yedirmek ister. Ancak çağımızda GDO'suz ve taze gıdaya ulaşmak kolay değil. Bunun için organik pazarları dolaşıp en taze ürüne ulaşmak için saatlerce yol kat edenlerimizin sayısı az değil. Aslında bunun en pratik yolu sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek. İyi de yıllardır her mevsim her şeye ulaşabildiğimiz için artık meyve ve sebzelerin hangi mevsimde yetiştiğini bilmiyorum diyorsanız, işte size aralık ayı meyve ve sebzeleri: Armut, elma, muz, nar, ayva, portakal, turunç, greyfurt, balkabağı, ıspanak, karnabahar, havuç, pırasa, kereviz, turp, karalahana, karnabahar, pancar...

MACERA DOLU BİR MASAL
Çocuğunuz masal dinlemeyi ve şarkı söylemeyi seviyorsa İş Sanat Konser Salonu'nda yarın saat 15:00'te müzik ve dansla dolu bir oyun onu bekliyor. Müzikli masal serisi Evvel Zaman Dışından Masallar'ın ilk oyunu Orman Lokantası çocukları eğlence dolu bir maceraya davet ediyor.

DEV MANDALA
Bugün ve yarın Bakırköy Capacity AVM'de mandala boyama etkinliği var. Ücretsiz olarak katılabileceğiniz etkinlikte, rengârenk boyalarla dev mandalaları boyamak çocuğunuzun çok hoşuna gidecek. Bu etkinlikle çocuğunuz takım ruhuyla çalışmayı öğrenirken odaklanma süresi ve konsantrasyonu da güçlenecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk değil havasız ortam hasta ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN