Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyadaki en hızlı parmaklar onda

Saniyede 16 nota çalabilen ve dünyanın en hızlı parmaklarına sahip piyanist ’ta ’de ilk konserini verecek. Mrvica ile hızlı çalmanın sırlarını konuştuk

Giriş Tarihi: 16.3.2019
Dünyadaki en hızlı parmaklar onda
Dünyanın en çok satan klasik-crossover piyanisti unvanına sahip Maksim Mrvica, 20 Mart'ta Cemil Reşit Rey sahnesinde yerini alacak. Kendisine klasikcrossover denmesinin sebebi, klasik ve elektro pop türlerini bir arada sunmasından. Maksim Mrvica, Hırvatistan doğumlu ve dokuz yaşından beri piyano ile iç içe. Öyle ki daha o yaşta ilk halka açık performansını gerçekleştirip, üç yıl sonra ise ilk konserini veriyor. Maxim Mrvica, 1990'da başlayan savaşın da müzik kariyerini engellemesine izin vermiyor ve eğitime devam ediyor. Piano Player albümü ile dört milyondan fazla satarak tüm dünyada adını duyuruyor. Mrvica, New Silk Road albümünün lansmanı için şu sıralar ülke ülke geziyor. Biz de Türkiye'de vereceği konser öncesi kendisine merak edilenleri sorduk.

- Dünyanın en hızlı piyanisti olarak gösteriliyorsunuz. Peki saniyede kaç nota çalabiliyorsunuz?
- Flight Of The Bumblebee'i kaydettiğimizde, stüdyo yapımcım saniyede 16 farklı nota çalabildiğimi söyledi.

- Gerçekten enteresan. Bu hızlı çalmanın sırrı nedir? Yetenek mi yoksa sıkı bir çalışma mı?
- Benim için bu doğuştan gelen bir yetenek. Ama elbette hızı artırmak için özel çalışmalar yapmak da gerekiyor.

- En hızlı çaldığınız şarkı hangisi? Var mı bir rekor?
- Evet. Flight Of The Bumblebee tamamen hız üzerine yazılmış bir parça. Ben bu parçayı 56 saniyede çaldım. İşte bu bir dünya rekoru.

- Peki, müzik eğitiminizi nerede almıştınız?
- Eğitimimi Zagreb Müzik Akademisi'nde, ardından bir yıl Budapeşte'deki Franz Liszt Müzik Akademisi'nde aldım. Paris'te Alexander Skrjabin Konservatuarını bitirdim. Hırvatistan Ulusal Yarışması ve Fransa'daki Rubinstein Piyano Yarışması'nda birinciliklerim oldu.

- Genellikle ana akımdan, popüler şarkıları yorumluyorsunuz. Clocks, All of Me gibi. Var mıdır özel bir sebebi?
- Bütün crossover albümlerim birbirinden farklı. Film müzikleri ile ilgili olanlar da var popüler şarkılar içeren de. New Silk Road orkestra ve piyano anlamında daha klasik. Bu türlerin yanında, ana akımdan sevdiğim ve popüler parçaları icra etmeyi seçtim. Öncelikle klasikten başlamak istedim.

- Favori parçanız nedir?
- Crossover repertuvarımdan Mission Impossible.

HAYRANLARIMLA TANIŞMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM

- Daha önce Türkiye'de bulundunuz mu? Neler hissediyorsunuz?

- Türkiye'ye geldiğim için çok mutluyum. 20 Mart'taki konser için de öyle. Bu benim Türkiye'deki halka açık ilk konserim. Başka ülkelerdeki hayranlarımla tanışmayı hep dört gözle beklemişimdir.

- Türkiye konserinde 20 Mart'ta neler olacak? Hangi şarkıları dinleyeceğiz?
- En popüler parçalarımı icra edeceğim. İlk albümümden ve klasik repertuvarımdan birçok parça seçtim. Türk halkını orada görmek için sabırsızlanıyorum. Umarım konseri beğenirsiniz...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyadaki en hızlı parmaklar onda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN