Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dile benden ne dilersen çocuk

Hayati tehlikesi olan bir hastalıkla mücadele eden çocukların dilekleri gerçekleştiğinde tedavi sebebiyle yaşadıkları sıkıntılar azalıyor, hayata tutunma arzuları da artıyormuş. Peki, siz bir çocuğun dileğini gerçekleştirmeye ne dersiniz?

Giriş Tarihi: 6.7.2019 ABONE OL
Dile benden ne dilersen çocuk
En büyük dileği, kumandalı bir arabaya sahip olmak 5.5 yaşındaki Enes'in. Aynı zamanda hastalıkla da mücadele eden küçük Enes'in bu dileğini yerine getirmek için Bir Dilek Tut Derneği harekete geçiyor ve Enes'e büyük bir sürpriz hazırlıyor.
Formula 1 pistinde Enes'e özel bir yarış düzenleniyor, Enes o yarışmada co-pilot oluyor ve yarışmayı birincilikle bitirerek ödülünü almak için kürsüye çıkıyor. Enes şaşkın, Enes mutlu, Enes heyecanlı... Onu izleyen yüzlerce kişi var etrafında. Herkes onu alkışlıyor. Mikrofonu eline aldığında ağzından şu kelimeler dökülüyor: "Bunu beklemiyordum ama çok güzeldi"
Bu hikâyeyi bana Bir Dilek Tut Derneği'nin Başkanı Lize Karaboğa Kaptan anlattı: "Enes hastalıkla boğuşurken birden hayatında bir şey oluyor, dileği gerçekleşiyor ve o hasta kimliğinden çıkıyor. Üzerindeki yarış üniforması, deneyimlediği gerçek bir yarış arabası ve etrafında onu alkışlayan kalabalıkla o, o an hasta bir çocuk değil. Bu çok değerli."
Hayali gerçekleşen tek çocuk Enes değil, vakıf vasıtasıyla prenses, pilot, polis ve çizgi film kahramanı olmak isteyen binlerce hasta çocuğun dileği yerine getirilmiş. Hatta bu dilekler arasında bir penguene sarılmak bile varmış.

HAYATA BAĞLANIYORLAR
Lize Hanım, biz sadece dilek gerçekleştirmiyoruz, dilek yolculuğu tasarlıyoruz diyor: "3-18 yaşları arasında, hayati tehlikesi olan bir hastalıkla mücadele eden çocukların gerçekleşmesini imkânsız olarak düşündükleri bir hayali gerçeğe döndürerek, çocuklarımıza ve ailelerine mutluluk ve hayata bağlanma gücü vermeyi hedefliyoruz.
Çocuklarımız gerçekten çok zor ve uzun bir tedavi süreci geçiriyorlar ama doğru tedavi ve iyi moral desteği sağlanırsa iyileşip hayatlarına devam ediyorlar. Biz de çocuklarımıza sihirli ve mutlu anılar yaratarak moral sağlama cephesinde destek oluyoruz.

DİLEK YOLCULUĞU TASARLIYORUZ
Yaptığımız şey aslında bir dilek yolculuğu tasarlamak. Prenses olmak isteyen bir çocuğa sadece prenses kıyafeti giydirip, taç takarak yapmıyoruz bunu. Bütün gün boyunca onlarca kişi onu prenses gibi hissettirebilmek için çalışıyor. Pastalar, sevdikleri arkadaşları, ailesi, kıyafetleri... Bütün atmosfer ona kendini bir prenses gibi hissettirebilmek için önceden tasarlanarak hazırlanıyor."
Dilekleri gerçekleşen çocukların sonrasında hayatlarında değişimler oluyor mu diye soruyorum Kaptan'a: "Dilekleri bu şekilde yerine gelirse, etkisi de büyük oluyor. Olumlu deneyimler çocukların beyinlerinde olumlu değişiklikler yaratıyor, hiçbir şeyin imkânsız olmadığını görünce hastalıklarının da iyileşebileceğine inanmaya başlıyorlar. Bu etkiyi yakalamak için de sadece dileği yerine getirmeyip, çocuğa birbiri ardına olumlu deneyimler yaşatmak gerekiyor - ki, biz buna Dilek Yolculuğu diyoruz. Dilekleri bu şekilde yerine getirilen dilek çocuklarından:
Yüzde 42: Arkadaşlarıyla daha sağlıklı ilişkiler kurdu.
Yüzde 72: Çocukların enerji seviyesi ve canlılığı arttı.
Yüzde 64: Çocukların hayata tutunma arzusu arttı.
Yüzde 39: Tedavi sebebiyle yaşadıkları fiziksel sıkıntılar azaldı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dile benden ne dilersen çocuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN