Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinemaların yüzde 40'ı açılacak

Giriş Tarihi: 27.6.2020 ABONE OL
Sinemaların yüzde 40'ı açılacak

17 Mart'ta kapanan sinemalar 106 gün sonra, yani 1 Temmuz'da açılıyor. Sinemalar kapanınca gösterim süreci yarım kalan Bayi Toplantısı filmi 3 Temmuz'da ikinci gösterimiyle, aylar sonra açılan sinema salonlarının açılış filmi olacak. Temmuz ayında Mulan (24 Temmuz) ve Tenet (31 Temmuz) dışında kitleleri sinemalara çekecek filmler bulunmuyor. Bu anlamda gösterim takviminin durgun olduğu söylenebilir. Peki sinemalarda nasıl önlemler alınıyor? Kültür ve Turizm Bakanlığı, hafta içi yayımladığı yönetmenlikle, sinema salonlarından yeni normalin bildik önlemlerini almasını istiyor. Yani maske, sosyal mesafe, dezenfekte, girişlerde ateş ölçme konusunda artık hayatımızın vazgeçilmezi olan kurallar işletilecek. Her salonda insanlar önlü arkalı ve sağlı sollu birer koltuk boşluk bırakarak film izleyecek. Aynı aileden olanlarsa yan yana oturabilecek. Ayrıca bilet alışverişlerinde online sistem teşvik ediliyor. Sinemalarda yiyecek içecek satışı serbest olacak. Fakat sadece paketli ürünler satılabilecek. Ama yiyecek içecek satışı olan salonlarda ekstra önlem alınıyor. Bunu tercih eden sinema, bir koltuk yerine önlü arkalı, sağlı sollu iki koltuk boş bırakılarak seyirciyi oturtacak. Ama en çok hassasiyet iklimlendirme sisteminde. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan sinemalarda salonların havalandırmasının doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmesi isteniyor. Salon klimaları ve vantilatörlerin kullanımı istenmiyor.

İKLİMLERDİRME EN HASSAS KONU

Peki bu şartlar altında tüm sinemalar açılacak mı? Konuyla ilgili bilgi almak için Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği'ni (SİSAY) aradım ve genel sekreter Fevzi Genç ile konuştum. Genç "Özellikle iklimlendirme konusundaki hassasiyet önemli. Bilim Kurulu bu konuda çok hassas. Sinema salonlarına sürekli temiz hava verilmesini istiyorlar. Ama birçok sinema salonunun altyapısı istenen duruma uygun değil. Ayrıca yazın bizim seyircinin sinemaya gitme alışkanlığı dünyadakinin tersine pek yoktur. Üstelik vizyon takviminin de pek cazibeli olduğu söylenemez. Bütün bunların sonucunda bizim öngörümüz sinemaların yüzde 40'ının açılacağı yönünde" diyor.

EKİMDE SİNEMALAR NORMALLEŞİR

Anladığımız sinemalar 1 Temmuz itibariyle açılsa da, biraz mesafeli bir açılış olacak bu. Asıl mesele güven. Seyircinin kendini sağlık ve hijyen konusunda güvende hissetmesiyle bu mesafe aşılacak. Fevzi Genç de "Geçmiş deneyimlerimiz psikolojik bariyer aşılınca insanların daha rahat sinemaya gittiğini gösteriyor. Tahminimiz ekim ayına kadar bu bariyerin aşılacağı yönünde. Sonrasındaysa yeni normale uygun şekilde salonların dolu olacağını düşünüyorum" diyor.

200 SİNEMANIN KAPANMASI GÜNDEMDE

Fevzi Genç sinemaların bu krizi atlatacağına inanıyor. Tarihsel olarak sinemaların birçok krizi atlatma deneyimi olduğunu hatırlatıyor. Ama sektör olarak geçen yılki mısır krizi üzerine bu yılki pandemi krizi eklenince birçok sinema salon sahibinin dayanacak gücü kalmadığına dikkat çekiyor. Yaklaşık 200 sinema salonunun kapanma ile karşı karşıya olduğunu söylüyor. Ki bu rakamın artacağı endişesini de taşıyor. Genç "1990'dan itibaren her yıl düzenli olarak sinema salonlarının sayısı arttı. İlk defa bu yıl sinema salonu sayısı azalacak gibi görünüyor. Bu durumun ciddiyetle dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum" diyerek önümüzdeki günlerde sinema dünyasında yaşanacak tehlikeye işaret ediyor.

Kazım ve Anayurdu online erişime açıldıSinemalar açıladursun kimi sinemacılar da online olarak filmlerini seyirciye açmaya devam ediyor. Yönetmen Dilek Kaya'nın, bit pazarından bulduğu mektupların kime ait olduğunu merak edip peşine düştüğü, karşısına 1974'te, 19 yaşında Kaçkar Dağları'na tırmanırken düşüp hayatını kaybeden Kazım Küçükalp çıktığı ve onun hayatının izini sürdüğü belgeseli Kazım bu filmlerden biri. Belgesel https://vimeo.com/401447326 adresinden ücretsiz izlenebiliyor. İkinci film ise Senem Tüzen'in yönettiği Anayurdu. Film www.anayurdu.com sitesi üzerinden erişime açıldı. 15 Temmuz'a kadar da erişim açık olacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sinemaların yüzde 40'ı açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA