Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüberküloz Hastaları Azalıyor

Giriş Tarihi: 23.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 14:53
Servergazi Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali İhsan Yıldız, tüberküloz hastalığının solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu, mikrobun bulaştığı kişide vücut direncinin düşmesiyle hastalığın ortaya çıkabildiğini söyledi.
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali İhsan Yıldız, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Türkiye’de 2005 yılında 20 bin 535 tüberküloz hastası olduğunu ancak 2013 yılında bu sayının 13 bin 409’a indiğini kaydeden Yıldız, son sekiz yılda istikrarlı bir şekilde tüberküloz hastası sayısının azalmakta olduğunu söyledi. Daha sonra hastalıkla ilgili bilgi veren Yıldız, ‘’Tüberküloz hastalığının mycobacterium tuberculosiismi verilen bir basildir ve solunum yoluyla bulaşır. Binlerce yıldır var olduğu bilinen bu mikrop, hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması, konuşması sırasında oluşan damlacıklar içinde havaya atılır. Tüberküloz basilinin içinde bulunduğu bu damlacıkların solunması ile sağlıklı bireyler mikrobu alır. Enfekte olan her kişide mutlaka hastalık gelişmez. Alınan basiller kişiyi hastalandırmaksızın vücutta uyur durumda kalır ve vücut direncinin düştüğü bir anda hastalık oluşturur. Bulaşma açısından en riskli kişiler hastayla uzun süre aynı ortamda bulunan aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarıdır. Kaşık, çatal, bardak gibi yemek gereçleri, giysiler, çarşaflar gibi eşyalarla bulaşma olmaz” diye konuştu.
2 HAFTADAN FAZLA SÜREN ÖKSÜRÜĞE DİKKAT
Tüberküloz hastalığının sıklıkla akciğerlerde görüldüğünden belirtilerinin önemli bir kısmının da akciğerlerle ilgili olduğunu ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali İhsan Yıldız, tüberküloz hastalarının en sık görülen yakınmalarının 2-3 haftadan uzun süren ve tedaviye cevap vermeyen öksürük, balgam çıkarma, balgamında kan görülmesi, ateş, gece terlemesi, yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlık, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı olduğunu söyledi. Yıldız, “Tüberküloz tanısı balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile konulur. Hastanın yakınmaları ve akciğer film bulguları tüberkülozdan şüphelenmeyi sağlar. Tüberküloz tedavisi için ise günümüzde çok güçlü ilaçlar bulunmaktadır. Tüberküloz mikrobunu kesin olarak öldürmek ve bir daha çoğalarak hastalık yapmasını engellemek için başlangıçta en az 4 ilaç kullanılması gerekmektedir. Toplam tedavi süresi en az 6 aydır. Bu süre içinde, Verem Savaşı Dispanserlerinde balgam ve akciğer filmi kontrolleri yapılacaktır. İlaçların sağlık personeli veya sorumlu bir kişi tarafından hastaya içirilmesi en etkili tedavi yöntemidir.
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali İhsan Yıldız, tüberküloz hastalığından korunmanın en etkili yolunun bulaştırıcı hastalara hızla tanı konulup uygun tedavinin başlanması olduğunu belirtti. Yıldız sözlerini şöyle tamamladı: ‘’Tüberküloz hastasının aynı evde yaşayanlara verem mikrobunu bulaştırma olasılığı yüksektir. Tüberküloz tanısı kesinleşince, bütün aile bireyleri ve hasta ile aynı havayı paylaşan iş yeri ya da başka ortamdaki kişiler verem savaşı dispanserinde muayene için çağrılırlar. Tüberküloz utanılacak, saklanılacak bir hastalık değildir. Bundan yaklaşık elli yıl önce, ilaç tedavisi yokken genellikle öldüren, ölmeyenleri de ciddi sakat bırakan bir hastalık olduğu için o dönemlerde korkutan ve utanılan bir hastalık olmuştur. Bugün erken tanı ve doğru tedavi ile hastalar tümüyle iyileşebilmektedir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüberküloz Hastaları Azalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN