Çal İlçesinde Bamya Hasadı Başladı

Giriş Tarihi: 23.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 17:05
Çal İlçesinde Bamya Hasadı Başladı
’nin Çal ilçesine bağlı Hançalar Mahallesi’nde bamya hasadı başladı.
Bölgede meşhur Hançalar bamyası olarak bilinen ürünün hasadı için çiftçiler sabahın erken saatlerinde tarlaya gitmeye başladı. Bölgede yaklaşık bin çiftçi ailesinin geçimini sağlayan bamyanın yaşının kilogramı 4-5 liradan kurusu ise 60-80 lira aralığında satılırken, bölgede bamya üretiminin yoğun olarak Alfaklar, Hançalar, Akkent, Selcen ve Bahadınlar mahalleleri arasında bulunan yaklaşık 3 bin dekarlık alanda yapıldığı belirtildi.
Bamya üretiminin zahmetli, bir o kadar da sabır isteyen bir iş olduğunu ve yoğun olarak kuru tüketildiğini belirten bamya üreticisi Havva Çiftçibaşı, "Her gün sabah erken saatlerde tarlalardan toplanan bamyalar, kurutmak için her gün iplere dizilmektedir. Hançalar bamyasını sıcakta toplamak verimli olmaz. Sabah serinliğinde tarlaya gireriz. Bu sene verimimiz çok iyi. Fiyatların da iyi olacağından umutluyuz. Bamyaları kuruttuktan sonra yurt dışında yaşayanlardan büyük talep olur. Bamya eldivensiz toplanmaz. Tüylü olduğu için kaşındırır. Bamya atlamak sabır gerektirir" dedi.
Hüseyin Urcu isimli üretici ise, "Toplaması oldukça zor ve zahmet isteyen bamyanın hasadında genellikle kadınlar yapıyor. Bamya da verimin artması için havaların sıcak olması lazım ki bir iyi kaliteli ürün alalım. sezonun ilk bamyasını hasadı başlayalı birkaç gün oldu. Havaların serin olması hasat gününün gecikmesine neden oldu. Eylül ayının ilk haftasına kadar bamya hasadımız devam edecektir. Bamyamızın özelliği küçük olmasıdır. Bu özelliğini koruması için gün aşırı hasat yaparız. Yoksa ürün tohuma kaçar yani büyür" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çal İlçesinde Bamya Hasadı Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN