Büyükşehir Belediyesi Bismil’deki Kum Ocağını Kapattı

Giriş Tarihi: 1.4.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Büyükşehir Belediyesi Bismil’deki Kum Ocağını Kapattı
Büyükşehir Belediyesi tarafından, Valilik Yatırım İzleme Başkanlığı ile Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatları verilen kum ocaklarıyla ilgili kısıtlamalar ve denetimler sonucu ruhsat süresi dolan VİP Şirketinin ocağı yıkılarak faaliyetine son verildi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Nehri üzerine kurulan nehrin ekosistemine yatağına ve canlılara zarar verdiği iddia edilen kum ocaklarıyla ilgili denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda dün Çevre Kontrol ve Denetim Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Bismil’deki kum ocağını yıkıp kapattı. Daha önce İl Özel İdareleri, Valilik Yatırım İzleme Başkanlığı’na başvurup Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlarını alan kum ocaklarına karşı Büyükşehir Belediyesi kısıtlama ve denetleme çalışmalarına devam ediyor.
Kum ocaklarının genel işleyişi ve yıkımlarla ilgili konuşan Çevre Kontrol ve Denetim Şube Müdürü Remzi Akgül, suyun insan yaşamı üzerinde çok büyük bir etkisinin olduğunu söyledi. Akgül, "Dicle Nehri tarihsel olarak çok değerli bir nehirdir. Dicle Vadisi ve içinde yaşayan endemik türlerin korunmasının gelecek açısından da önemlidir. Dicle Nehri’nin korunması herkesin görevidir. Nehir üzerinde faaliyet yürüten kum ocaklarının ekosisteme ve endemik türlere çok büyük zararlar vermektedir. Kum ocaklarının suyun kirlenmesinde etkiler bulunmaktadır. Ocaklar nehrin suyunda bakteri yaratmaktadır" dedi.
"DENETİMLER ARTACAK"
Toplam 30 kum ocağı şirketinin nehir çevresinde faaliyetlerine devam ettiğini belirten Akgül, "2013 yılında Bakanlık nezdinde yaptıkları çalışmadan sonra nehir üzerinde faaliyet yürüten kum ocaklarına belirli kısıtlamalar getirdik. Kısıtlama kararlarının ardından yeni ruhsatlar verilmeyecektir. Faaliyet yürüten kum ocaklarının denetimlerini de sıklaştırdık.Ruhsat süresi dolan şirketlerin faaliyetlerine son verdik. Şirketin kurulu olduğu alanı boşaltmasından sonra rehabilitasyon çalışmalarına başladık. VİP Şirketi’ne ait olan kum ocağının işletme ruhsatını tamamlamasıyla şirket yetkilileriyle iletişime geçtik. Şirket yıkım konusunda herhangi bir zorluk çıkarmadı.Şirketin gösterdiği duyarlılıktan dolayı yetkililere teşekkür ediyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir Belediyesi Bismil’deki Kum Ocağını Kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN