Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir Belediyesi Kentin İlk Meyve Bahçesini Oluşturdu

Giriş Tarihi: 1.4.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kentin İlk Meyve Bahçesini Oluşturdu
Büyükşehir Belediyesi, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, kentin ilk meyve bahçesini Kayapınar ilçesinde oluşturmaya başladı.
Diyarbakır’da Suriçi ve Bağlar’da geçmişte meyve bahçelerinin olmasından esinlenen Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, meyve bahçesi projesi hazırladı. Proje kapsamında, ilk olarak Kayapınar ilçesinde bulunan Diclekent Caddesi Medya Mahallesi’nde meyve bahçeleri oluşturulmaya başlandı. Yıl sonunda tamamlanması hedeflenen çalışmanın ardından proje diğer merkez ilçelerde de uygulanacak. Diclekent Medya Mahallesi’nde 40 bin metrekarelik alanda uygulanmaya başlanan proje doğrultusunda ağaçlar dikilmeye başlandı. Park bahçe ekipleri, alanın 32 bin metrekarelik kısmında 450 adet armut, 100 adet badem, 350 adet elma, 200 adet erik, 100 adet kayısı, 200 adet kiraz, 200 adet vişne, 100 adet şeftali olmak üzere toplam 1700 adet ağacın dikimine bugün de devam etti.
ÇİFTÇİLERE TEKNİK BİLGİ VERİLECEK
Proje hakkında bilgi veren Park ve Bahçe Müdürü Mehmet Kaya, meyve bahçesinin tamamlanmasının ardından diğer ilçelerde de aynı projenin uygulanacağını söyledi. Kaya, "Meyve bahçelerinden çiftçilerin de faydalanacaktır. Meyve üretimi yapan çiftçilere meyveciliğin gelişimi ile ilgili teknik bilgiler verilecektir. Ağaçların meyve vermesinin ardından, olgunlaşan meyvelerin bahçede ücretsiz bir şekilde yenilebilecektir. Meyve satın almak istendiğinde ise bahçelerde bulunan marketlerden satın alma işleminin yapılacaktır. Meyve bahçelerinin örneklerini Sur, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde de hayata geçireceğiz. Böylece projeyi daha da büyüteceğiz. Kentin meyve ağaçlarıyla daha da renklenecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kentin İlk Meyve Bahçesini Oluşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN