Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araplar Meclis’te Temsiliyet İstiyor

Giriş Tarihi: 2.4.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Türkiye genelinde birçok ilde şubeleri bulunan Anadolu Arapları Derneği Mardin İl Başkanı Mehmet Şerif Akbacı, Arapların TBMM’de temsiliyet istediğini belirterek, bu çerçevede siyasi partilerle ittifak çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. HDP ile sıklıkla görüştüklerini, AK Parti’ye de yakın olduklarını vurgulayan Akbacı, "Şu anda herhangi bir parti mensubu ve taraftarı değiliz. HDP ya da AK Parti temsiliyet verirse ittifak kurarız" dedi.
2009 yılından beri Türkiye genelinde örgütlenme çalışmalarını sürdüren ve birçok ilde şubeler açarak, milyonlarca Arap’a ulaşan Anadolu Arapları Derneği, siyasi partilerle ittifak çalışmalarını sürdürüyor. Konuya ilişkin İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Mehmet Şerif Akbacı, Türkiye genelinde 8,5 milyon Arap’ın yaşadığını belirterek, Arapların Güneydoğu’dan sonra en yoğun yaşadıkları yerlerin Hatay, Mersin, Adana ve İstanbul olduğunu ifade etti. 8,5 milyon Arap’ın mutlaka TBMM’de temsiliyetinin olması gerektiğine dikkat çeken Akbacı, bunun için siyasi partilerle görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Şu ana kadar kendileri ile en çok HDP’nin irtibata geçtiğini, ardından ise AK Parti’nin geldiğini vurgulayan Akbacı, diğer partilerle kayda değer görüşme sağlayamadıklarını dile getirdi.
"HDP TALEPLERİMİZ İÇİN ÇABA GÖSTERİYOR"
CHP ve BBP ile görüştüklerini ancak sonuç alamadıklarını, MHP ile ise görüşmeyi reddettiklerini anlatan Anadolu Arapları Derneği Mardin İl Başkanı Mehmet Şerif Akbacı, "HDPnin taleplerimizi sağlamak için çaba gösterdiğini görüyoruz. Ancak şu anda netleşmiş bir ittifak yok. Taleplerimiz fiiliyata döküldüğü zaman karar vereceğiz. Temsiliyet hakkının verilmesini ve bunun fiiliyata dökülmesini bekliyoruz. Şu anda herhangi bir parti mensubu ve taraftarı değiliz. HDP ya da AK Parti temsiliyet verirse ittifak kurarız. Ancak verilecek temsiliyet sayısı da bunu etkiler" dedi.
"NARA ATMAK İÇİN DEĞİL, PROJELERİMİZ VAR"
Temsiliyet verildikten sonra da TBMM’de kendi kimlikleri ile hareket etmek istediklerine dikkat çeken Akbacı, "Ancak Arap’ız diye nara atmak için TBMM’ye girmek istemiyoruz. Projelerimiz olacaktır, yatırım planlarımız olacaktır. Bunları devreye sokmak için temsiliyet hakkını kullanacağız. Mesela bir Arap’ın, Arap ülkelerine etkisi daha fazla olacaktır" diye konuştu.
"CHP TABANINDA ARAPLARA NEFRET VAR"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara’da yaptıkları görüşmeyi de anlatan Akbacı, şunları kaydetti:
"Kılıçdaroğlu ile Ankara’da görüştük. Kendisini şahsi olarak çok samimi bulduk. Ancak yetkinin kendisinde olup olmadığı konusunda şüpheliyiz. Söyledikleri ile yapacakları aynı olur mu bilmiyoruz. Kendisi çok samimi davrandı ancak partinin tabanına baktığımızda Araplara nefret durumu var. Ve sürekli oylarını Araplara hakaret ederek kazanma çabasındadırlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araplar Meclis’te Temsiliyet İstiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN