’da Engellilere Yönelik İlk Sesli Kürtçe Kütüphane Açıldı

Giriş Tarihi: 3.4.2015 17:03 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Büyükşehir Belediyesi, Engelli Şube Müdürlüğü tarafından, engellilere yönelik olarak ilk defa Kürtçe sesli kütüphane açıldı.
Yaklaşık 6 ay süren çalışmayla teknik altyapısı oluşturulan sesli kütüphane, birinci sınıf kayıt stüdyosu şeklinde dizayn edildi. Profesyonel mikrofon, yüksek kalitede ses kartı, efekt işlemcisi ve kulaklık amfisi bulunan kütüphanede, yalıtım sistemi içinde kurulan sesli kütüphanenin ses akustiğiyse uluslararası standartlara uygun olarak düzenlendi. 2014 Kasım ayından itibaren hizmet veren Kürtçe sesli kütüphanede, şu ana kadar 20 çocuk hikayesi, 2 bilimsel yayın ve 5 dengbejin seslendirdiği şarkılar kayıt altına alındı.
Sesli kütüphanenin görme engellilere yönelik açıldığını belirten kütüphane sorumlusu Mustafa Demir, “Görme engellilerin hem eğitim yaşamlarına katkı sunmak hem de diğer roman ve benzeri yayınlarda ihtiyaçlarını karşılamak için kayıt almaya başladık” dedi.
Daha sonra bu çalışmayı anadilin gelişimine katkı sunmak amacıyla Kürtçe ağırlıklı olarak sürdürdüklerini belirten Demir, “Özellikle Kürtçe anadilin konuşulmadığı şehirlerde isteyen herkes aldığımız kayıtlara ulaşabilecek. Hatta arabada yolculuk yaparken bile alınan kayıtları dinleme olanağı yakalayacak” diye konuştu.
Bu çalışmayla anadilin daha fazla gelişmesini sağlamaya çalıştıklarını bildiren Demir, hedeflerinin çocuklar, görme engelliler, kadınlar ve yaşlılar olduğunu kaydetti.
İleriki dönemde tüm yayınlarına, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi web sitesi üzerinden ulaşılabileceğinin bilgisini veren Demir, bu konuyla ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Verilecek olan linklerle dünyanın herhangi bir yerinde bulunan kişilerin de rahatlıkla yayınlarına ulaşabileceğini vurgulayan Demir, bunun dışında yayınlarına ulaşmak isteyenlerin kütüphaneye gelerek kayıtları alabileceğini dile getirdi. Yaptıkları çalışmanın asıl amacının Kürtçenin lehçeleriyle birlikte sürekliliğini sağlamak olduğunu ifade eden Demir, dilin asimilasyonunun herkes tarafından bilindiğini bu sebeple anadili daha fazla sosyal yaşamın içine katmayı hedeflediklerini söyledi.
Kütüphanenin Kürtçe eğitim veren okul ve kreşlere yönelik de hizmet verebileceğini kaydeden Demir, alınan kayıtları Büyükşehir bünyesinde faaliyet yürüten Zarokistanlarla paylaşacaklarını ve böylelikle çocukların anadillerini hikâyeler üzerinden öğrenebileceğini belirtti.
KAYNAĞA İHTİYAÇ VAR
Kitapların belirli bir telif hakkı üzerinden satın alınıp kayıt altına alınabildiğini vurgulayan Demir, belediyenin bu hizmeti ücretsiz vermesi nedeniyle yazarlara da bir çağrıda bulundu. Demir, “Yazarların ve yayın evlerinin bizimle kaynaklarını ücretsiz bir şekilde paylaşmalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır’da Engellilere Yönelik İlk Sesli Kürtçe Kütüphane Açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN