Anlı Ve Kışanak’tan Teşekkür Mesajı

Giriş Tarihi: 5.7.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması kararını mutlulukla karşılayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı dosyasının karara bağlandığı UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’ndan gelen müjdeli haber üzerine kısa bir değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, tarihi kültürel mirasın dünya mirası olarak tescillenmesi sürecinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Belediye, Valilik, Kültür Bakanlığı ve tüm kesimlerin el birliğiyle çalıştığını vurgulayan Eş Başkanlar, toplantıda tüm ülke temsilcilerinin tek tek söz alarak, Surlar ve Hevsel Bahçelerinin dünya mirası olarak tescillenmesi gerektiğine ilişkin görüş belirttiklerine dikkat çekti.
“KENTE EKONOMİK ETKİSİNİN OLMASI BEKLENİYOR”
Kararın önemine ve sorumluluklarının daha da arttığına işaret eden Eş Başkanlar Kışanak ile Anlı, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’nin insanlığın mirası olduğunu, bu mirası gelecek kuşaklara aktarma sorumluluklarının olduğunu ifade etti. Söz konusu alanın korunması, aslına uygun olarak restore edilmesi ve kentin ekonomisinin gelişimi için çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını kaydeden Eş Başkanlar, şunları söyledi:
“Surların aslına uygun olarak restore edilmesi gerekiyor. Artık dünyanın gözü önünde olan bu kentin turizm altyapısını geliştirmek gerekiyor. Karar, turizm eksenli istihdamın artmasını ve kalkınmasını da sağlayacak. Bundan sonra koruma, turizm altyapısını geliştirme ve aslına uygun restorasyon içinde elbirliğiyle çalışmak ve ortak hareket etmek gerekiyor.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anlı Ve Kışanak’tan Teşekkür Mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN