Türkiye'nin en iyi haber sitesi

STK’lar Ve Kanaat Önderleri İftarda Buluştu

Giriş Tarihi: 5.7.2015 20:58 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 06:18
STK’lar Ve Kanaat Önderleri İftarda Buluştu
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması nedeniyle büyük mutluluk yaşadıklarını kaydetti.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır Valiliği’nce kentte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderlerine verilen iftar yemeğine katıldı. Burada konuşan Yılmaz, Ramazan’ın en güzel taraflarından bir tanesinin değişik kesimlerden ve değişik görüşlerden insanları bir araya getirip, aynı duygu etrafında bütünleştirmesi olduğunu ifade etti. Ramazan’ın sadece bireysel ibadetlerle geçen bir ay olmadığını dile getiren Yılmaz, “Ramazan aynı zamanda toplumsal bir ay. Hem fakir ve fukaranın halinin daha çok anlaşıldığı bir ay hem de bütün kesimlerden insanların aynı sofrayı paylaştığı ve bir araya geldiği bir ay. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Ramazan’da hem ülkemizde hem bölgemizde hem de dünyada daha fazla huzur ve kardeşlik istiyoruz. Özellikle İslam dünyası içindeki çatışmaların, çekişmelerin ve kavgaların bir an evvel son bulması için Cenab-ı Allah’a niyaz ediyoruz” dedi.
“KÜLTÜREL MİRASIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ”
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, şunları kaydetti:
“Dün yapılan oylamada oy birliği ile böyle bir karar alındı. Bundan dolayı çok mutluyuz. Diyarbakır’a, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyoruz. Bu karar Diyarbakır’ın sadece Diyarbakır’da yaşayanların mülkiyetinde olmadığını, insanlığın bir mirası olduğunu da tescil etmiş oluyor. İnşallah Diyarbakır’ımızın kültür turizminin de daha fazla geliştiğini hep birlikte görürüz. Aslında bu bir vesile. Sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşları buradayken şunu söylemek istiyorum, hep birlikte bu kültürel mirasımıza sahip çıkmalıyız. Gelecek nesillere bunları çok daha iyi ve nitelikli bir şekilde aktarmalıyız.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
STK’lar Ve Kanaat Önderleri İftarda Buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN