Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanseri Yendi Yaşama 3. Kez ’Merhaba’ Dedi

Giriş Tarihi: 7.7.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
Tunceli’de yaşayan 55 yaşındaki bir kişinin böbreği alındı, elektrik çarptı ve sonunda kansere yakalandı, ama o pes etmedi. Kanseri de yenerek 3’üncü kez sağlığına kavuşmayı başardı.
Tunceli’de yaşayan 55 yaşındaki Bedri Önal, halsizlik, iştahsızlık, aşırı zayıflama ve boynunda oluşan şişlik nedeniyle hastaneye başvurdu. Burada yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda lenf kanseri olduğunu öğrendi. Daha önce yanlış ilaç kullanımı nedeniyle böbrek fonksiyonlarını kaybedip, bir böbreği alınan ve yüksek volttaki elektrik çarpması nedeniyle yaşamın kıyısından dönen Önal, Memorial Hastanesi’nde uygulanan tedavi ile boynundaki kanserli kitleden de kurtularak yaşama 3’üncü kez ’merhaba’ dedi.
BOYNUNDA ŞİŞLİK OLUŞTU KANSER OLDUĞUNU ÖĞRENDİ
Tunceli’de yaşayan Bedri Önal, boğazının sağ tarafında, çenesinin altında oluşan şişlik ve buna ek olarak yaşadığı halsizlik, kilo kaybı, baş dönmesi şikayetleriyle Memorial Diyarbakır Hastanesi’ne geldi. Burada yapılan tetkiklerde Önal’ın boyun bölgesinde kanserli kitleler tespit edildi ve tedavi edilmediği takdirde daha zor duruma geleceği öğrenildi. Memorial Diyarbakır Hastanesi’nde Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. M. Ali Kaplan ve Dahiliye Uzmanı Dr. Serdar Yıldırım tarafından kemoterapi programına alınan Önal, 6 ay süren tedavinin ardından sağlığına kavuşarak normal yaşantısına geri döndü. Daha önce yüksek volt elektrik çarpması yaşayan ve böbrek fonksiyon bozukluğu nedeniyle bir böbreği alınan Önal, kanseri de yenerek yaşama 3’üncü kez tutundu.
“İKİ DEV ADAM BİR OLDU BENİ İYİLEŞTİRDİ”
Kanserle tanışma öyküsünün halsizlik, baş dönmesi ve boyunda oluşan şişlikle başladığını dile getiren Bedri Önal, hastalığını yenerek yaşamında yepyeni bir sayfa açtığını söyledi. Önal, kendisini yaşama yeniden bağlayan tedavi sürecini şöyle anlattı:
“Kanser olduğumu öğrendiğimde şok geçirmiştim. Ancak, Doç. Dr. Mehmet Ali Kaplan ve Uz. Dr. Serdar Yıldırım hastalığımın tedavisinin mümkün olduğunu ve hiç vakit kaybetmeden tedaviye başlamamız gerektiğini söylemişti. Bu nedenle hemen tedaviye başladık. Yaklaşık 6 ay süren tedavinin sonunda sağlığıma kavuşmuştum. Hayata yeniden tutunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Tedavim süresince doktorlarım ile iletişimi hiç koparmadım. Onların boyu benim boyumun iki katı olduğu için, onlara iki dev adam diyorum. Aynı zamanda yürekleri de kendileri gibi büyük insanlar. Hastalığım süresince üzerimde çok emekleri oldu. Bu yüzden doktorlarıma çok teşekkür ediyorum."
“VÜCUTTA YAYILIM GÖSTEREN KANSER TÜRLERİ DE DOĞRU TEDAVİ İLE YOK OLABİLİYOR”
Kanserde erken tanının hayati önemine dikkat çeken Doç. Dr. M. Ali Kaplan, “Ancak lenfoma gibi kanser türleri vücuda yayılsa bile doğru tedavi yöntemleriyle tamamen iyileşebiliyor. Lenfoma kanserine yakalanan hastamız Bedri Bey bize başvurduğu dönemde hastalığının vücuda yayılmış olduğunu gördük. Bu nedenle hemen kemoterapi ve akıllı ilaç tedavisine başladık. Tedaviye anında cevap veren kitleler ortalama 6 ay sonra kayboldu. Sonrasında yaptığımız görüntüleme tetkiklerinde Bedri Bey’in hastalığının tamamen gerilediğini ve ilk hastalık bulgularından eser kalmadığını saptadık. Hastamız gayet sağlıklı ve mutlu şekilde takiplerine devam ediyor” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanseri Yendi Yaşama 3. Kez ’Merhaba’ Dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN