Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de dev bütçeli yasası onaylandı

Kongresi, 'le mücadele kampanyasını da genişletecek 584 milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı.

Giriş Tarihi: 13.12.2014 10:08 Güncelleme Tarihi: 13.12.2014 12:20
ABD'de dev bütçeli IŞİD yasası onaylandı

Kongresi, Başkan Barack Obama'ya Irak ve Suriye'de 'e karşı mücadele kampanyasını genişletme yetkisi de tanıyan, 584 milyar dolarlık 2015 yılı savunma bütçesini onayladı.

Temsilciler Meclisi'nden geçen hafta 119'a karşı 300 oyla geçen tasarı, Senato'da 11'e karşı 89 gibi yüksek oy farkıyla kabul edildi. Tasarı, Başkan Obama'nın imzasıyla yürürlüğe girecek.

HAVA SALDIRILARINA 5 MİLYAR DOLAR

Savunma bütçesinde IŞİD'e karşı hava saldırıları için 5 milyar dolarlık bütçe öngörülüyor. Irak'a bin 500'e kadar ek Amerikan askeri gönderilebilmesini de sağlayan tasarıyla, Irak'a eğitim ve donanım yardımı için de 1,6 milyar dolar ayrılıyor.

Tasarı ayrıca Pentagon'a, Suriye'deki ılımlı muhaliflere eğitim ve donanım temini etme yetkisi de sağladı. Önceki yetki veren kanunun süresi 11 Aralık'ta dolmuştu.

Genel anlamda tasarı Amerikan ordusu için 521,3 milyar dolar, yurt dışı operasyonlar için ise 63,7 milyar dolar bütçe öngörüyor.

IŞİD'İN O ADAMI YAKALANDI!

SENATODAN HALA GEÇMEDİ

Ancak Obama hükümetinin 2015 harcamalarının tümünü kapsayan 1,1 trilyon dolarlık yıllık bütçe tasarısı henüz ABD Senatosu'ndan geçmedi. 100 kişilik senatoda Başkan Obama'nın politikalarını eleştiren çok sayıda Senatör bulunuyor. Bütçedeki tartışmalı kalemlerin başında, ABD'deki göçmenlerin statüsünü ve sınırdışı edilme koşullarını etkileyen düzenleme geliyor.

Obama, tartışmalı bütçe tasarısının Temsilciler Meclisi'nden geçmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Senato'dan da geçeceğinden ümitliyim" dedi. Mevcut siyasi şartlar gereği bunun bir 'uzlaşı tasarısı' olduğunu söyleyen Obama, geçen yıl yaşanan bütçe krizinin savunma faaliyetlerine olumsuz etkisini hatırlattı.

Eğer bütçe senatodan geçerse, Eylül 2015'e dek hükümetin tüm harcamalarına yeşil ışık yakılmış olacak.
Bütçede IŞİD'le mücadeleye 5 milyar dolar, Ebola salgınıyla mücadeleye de 5,4 milyar dolar ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de dev bütçeli IŞİD yasası onaylandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN