Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kadının fişi çekilecek!

Giriş Tarihi: 27.12.2014 10:53 Güncelleme Tarihi: 27.12.2014 11:15
Hamile kadının fişi çekilecek!

'de bir mahkeme, üç hafta önce beyin ölümü gerçekleşen bir kadının bağlı olduğu yaşam destek ünitesinin fişinin çekilmesine hükmetti.

Ailesi, kadının huzur içinde ölmesine izin verilmesini talep ediyordu. Ancak doktorlar, kadının karnındaki fetüs halen yaşıyorken bağlı olduğu ünitenin fişinin çekilmesinin İrlanda'daki yasağını delip delmeyeceğinden emin olmak için mahkemenin karar vermesini bekliyordu.

İrlanda anayasası doğmamış çocukların yaşam hakkını koruyan maddeler içeriyor. Yasalara göre, anne ile doğmamış çocuğu aynı şekilde yaşam hakkına sahip görülüyor.

Ancak mahkemenin kadının 18 haftadır olduğu ve fetüsün hayatta kalma şansının çok düşük olduğu yönündeki tıbbi verileri kabul ettiği belirtiliyor.

Kübalı casus yapay şekilde hamile bırakmış! TIKLAYIN...

KADIN KULUÇKA MAKİNESİ DEĞİL

Konu, çoğunluğunu Katolik nüfusun oluşturduğu İrlanda'daki mevcut kürtaj yasaları hakkında yeni bir tartışma başlatmıştı. Tartışmaya Başpiskoposu Diarmuid Martin dahi katılmış, "Bir kadın kuluçka makinesi değildir" demişti.

Geçtiğimiz yıl İrlanda'daki kürtaj yasağı yumuşatılmış, annenin hayatının risk altında olduğu durumlarda kürtaja izin verilmişti. Bu yasa değişikliğine, 31 yaşındaki dişçi Savita Halappanavar'ın ölümünün tüm dünyada yankı bulması üzerine gidilmişti.

Halappanavar düşük yapma ihtimali olduğu söylenince bebeği aldırmak istemiş, ancak fetüsün canlı olduğu ve Halappanavar'ın hayati riski var gibi görünmediği gerekçesiyle bu talebi reddedilmişti.

Savita Halappanavar, düşük yapmasından birkaç gün sonra kan zehirlenmesinden ötürü hayatını kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamile kadının fişi çekilecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN