Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk

Japon bilim insanları tarafından geliştirilen, duygularını ifade edip şarkı söyleyebilen "21'inci yüzyılın sı" Los Angeles'ta tanıtıldı

Giriş Tarihi: 10.1.2015
İlk robot geyşa
Japon elektronik firması , ürettiği ilk unu, önceki gün Consumer Electronics Association tarafından ABD'nin Los Angeles şehrinde düzenlenen sergide ziyaretçilere sundu. 21'inci yüzyılın geyşası olarak bilinen ve insana birebir benzeyen gerçekçi yapısıyla ziyaretçilerin beğenisini toplayan robot, görsel gerçekçiliğinin yanında fonksiyonel çeşitliliğiyle de görenlerin dikkatini çekiyor. ChihiraAico ismi verilen robot sadece insan hareketlerini yapmakla kalmıyor, aynı zamanda duygularını ifade edip şarkı da söyleyebiliyor.

AŞÇI ROBOTLAR GELİYOR - TIKLAYIN

10 YIL SONRA HEMŞİRE ROBOT

Geyşa robotun bünyesinde, bu hareketleri uygulamasını sağlayan 43 tane hava basınçlı çalıştırıcı aktüatör var. Bu çalıştırıcıların sadece 15 tanesi geyşa robotun yüzünde, 24'ü de omuz bölgesi, kolu ve ellerindeyken, geri kalan 4 ana çalıştırıcı da robotun diğer bölgelerinde bulunuyor. Firma, ChihiraAico'nun sadece bir başlangıç olduğunu ve şu an devam eden "hemşire robot" projelerini de bundan 10 sene sonra bitirmeyi planladıklarını söyledi.

MARS ROBOTU 'BUNADI' - TIKLAYIN

BİREBİR MİMİKLER
Toshiba firmasının uzun çalışmalar sonucunda ürettiği bu aktüatörler sayesinde robot, insan hareketlerine birebir benzeyen mimikleri yapabiliyor; hatta üzülme, sevinme, ağlama, gülme ve sinirlenme gibi duyguları da birebir yansıtabiliyor. Toshiba yetkilileri, ChihiraAico'yu teknik yönden daha fazla geliştireceklerini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk robot geyşa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN