ile ilgili MİT gerçeği!

Giriş Tarihi: 11.1.2015 08:16 Güncelleme Tarihi: 11.1.2015 12:34
Hayat Boumeddiene ile ilgili MİT gerçeği!

polisi market olayında kaçmayı başaran 'in peşine düşünce MİT 'acil nota' ile devreye girdi.

'te Kuaşi kardeşlerin ve market baskını yapan 'nin öldürülmesine rağmen Fransız polisi, market baskınından kaçarak kurtulmayı başaran 'yi her yerde ararken Türk güvenlik birimleri devreye girdi.

Haberlerde geçen ismin takiplerinde olduğunu tespit eden MİT 'acil nota' ile Boumeddiene'nin Madrid'ten direkt uçuş ile İstanbul'a geldiğini ardından da Şanlıurfa üzerinden Suriye'ye geçtiğini 'ya iletti.2 OCAK'TA İSTANBUL'A İNDİ

Fransa polisinin şimdi her yerde aradığı, market baskının öldürülen Amedy Coulibaly'in sevgilisi olduğu ifade edilen Boumeddiene'in 2 Ocak'ta Madrid'ten kalkan bir uçakla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na indiği öğrenildi.


Paris'ten Madrid'e buradan da isimli bir erkekle İstanbul'a gelen Boumeddiene pasaport kontrolündeki dikkat çekici tavırları yüzünden takibe alındı. İkili, Sabiha Gökçen'deki güvenlik birimlerinin risk analiz merkezindeki incelemesinin ardından MİT görevlileri tarafından adım adım izlenmeye başlandı.


İKİ GÜN KADIKÖY'DE KALDILAR

Boumeddiene ve Mehdi Sabri'nin havalimanından Kadıköy'e geçtikleri ve buradaki bir otelde iki günkonakladıkları öğrenildi. İkilinin 2 gün kaldıkları otelden sadece iki kere dışarı çıktıları tespit edildi. Boumeddiene ve Sabri'nin daha sonra Şanlıurfa'ya geçtikleri bilgisine ulaşıldı.GSM HATTI EN SON SURİYE'DEN SİNYAL VERDİ

MİT, Boumeddiene'yi Kadıköy'de satın aldığı GSM hattı üzerinden 8 gün süre takip etti. En son sinyalin Suriye'deki Telabyad kasabası yakınlarından alındığı öğrenildi.

ANKARA RAHATSIZ VE TEPKİLİ

İstanbul'a İspanya'nın başkenti Madrid üzerinden gelen Boumeddiene ve arkadaşının süpheli tavırları üzerine MİT tarafından takibe alındığı ancak Fransız yetkililerin Türkiye ile bilgi paylaşımı yapmadığı ortaya çıktı.

Boumeddiene'nin AB istihbarat ağı içinde ''arananlar listesinde'' yer almasına rağmen açık kimliği ve pasaportunu kullanarak Madrid Havalimanı'ndan direkt olarak İstanbul'a uçuşuna izin verilmesi Ankara'nın tepkisini çekti.

Güvenlik yetkililerinin, Boumeddiene'nin gelişine göz yumulmasına ve sonrasında da ısrarla istenmesine rağmen bilgi paylaşımı yapmamasından rahatsız olduğu öğrenildi.

PARİS İŞBİRLİĞİNE YANAŞMADI

Güvenlik kaynakları, Fransa'nın bugün her yerde aradığı Hayat Boumeddiene'in bilgilerini MİT ile paylaşmaya yanaşmamasının, Paris'in terörle mücadelede işbirliğine gereken önemi vermediğinin göstergesi olarak yorumluyor. (Yeni Şafak)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayat Boumeddiene ile ilgili MİT gerçeği!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN