Çerkesler ü anıyor

Çerkesler'in Kafkasya'daki ana vatanlarından Ruslar tarafından sürülmesinin 151. Yıldönümü. Türkiye'de yaşayan Çerkesler, bugün, öncelikle sırasında hayatını kaybeden 500 bin civarındaki soydaşını anıyor.

Giriş Tarihi: 21.5.2015 16:56 Güncelleme Tarihi: 21.5.2015 17:59
Çerkesler sürgünü anıyor
"Türkiye'ye gitmek üzere Batum'a 70 bin Çerkes geldi, günde ortalama yedisi ölüyor. Trabzon'a çıkartılan 24 bin 700 kişiden şimdiye kadar 19 bini öldü, Samsun civarındaki 110 bin göçmenden de her gün 200'ü can veriyor."

Bu cümleler 1864'te 'nın e gönderdiği Çerkeslerin durumunu ülkesine rapor eden o dönemki Rus Çarlığı'nın Trabzon konsolosuna ait.

1864 sürgününde 500 binden fazla insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Çerkesleri sürgüne götüren süreç ise Ruslar'ın 1860'larda Kafkasya'yı ele geçirmek istemesiyle başlıyor. Ancak bu duruma başta Çerkersler olmak üzere Kafkas halkları direniş gösteriyor. Rusya, 1864'te savaşı kazanmasının ardından, kendilerine itaat etmeyi reddeden Çerkesler ve diğer Kafkas halklarını vatanlarından sürgün ediyor.

Sayıları net olarak bilinmese de 1,5 milyon ile 2 milyon 200 bin arasında rakamlar telaffuz ediliyor. Tarihçi Kemal Karpat'a göre 1859-1879 arasında çoğu Çerkes olmak üzere yaklaşık iki milyon Kafkasyalı sürgüne uğradı. Bunların sadece 1.5 milyonu yerleşim yerlerine ulaşabildi.

ÇERKEZ SOYKIRIMI BÖYLE ANILDI-TIKLAYIN

500 bin kişi öldü


Çerkesler derme çatma gemilerle Osmanlı'nın Karadeniz'deki limanlarına doğru sürüldüler. Ancak açlık, salgın hastalıklar, bazı gemilerin batması sonucu 500 bin kadar insanın yolda hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Karaya çıkanların büyük bölümü de salgın hastalıklardan öldü. İstanbul ve Karadeniz kıyılarına gelen Çerkeslerin bir kısmı İstanbul ve Anadolu'ya yerleştirildi. Bir kısmı ise önce Balkanlar'a, Osmanlı buradaki hâkimiyetini yitirince de Ortadoğu'ya taşındı. Bugün Ürdün, Suriye ve Filistin'de çok sayıda Çerkes yaşıyor.

Yıllarca bu acıyı kendi içlerinde yaşamayı tercih eden Çerkesler artık atalarının sürgün edilmesini, her yıl 21 Mayıs'ta, yani savaşın resmen bittiği tarihte anarak dünyaya da "unutmadık" mesajı veriyor.BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Çerkesler sürgünü anıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN