Türkiye'nin en iyi haber sitesi

komisyonu vizenin kaldırılmasını tavsiye etti

Komisyonunun Vize Serbestisi tavsiye kararı olumlu çıktı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı aldı.

Giriş Tarihi: 4.5.2016 13:54 Güncelleme Tarihi: 4.5.2016 18:35
AB komisyonu vizenin kaldırılmasını tavsiye etti

ülkelerine vizesiz seyat için toplanan AB komisyonu vizenin kaldırılması için tavsiyede bulundu.AB komisyonu yetklileri tüm şartlar yerine getirilirse Haziran sonunda vizeler kalkar açıklaması yaptı.

AB Komisyonu'nun Türkiye'nin vizeden muaf ülkeler listesine dahil edilmesi dolayısıyla vatandaşlarına vize serbestisi uygulanması yönündeki tavsiyesi sürecin devamı açısından yaşamsal öneme sahip. Bu tavsiye teknik yeşil ışık niteliğinde.

Avrupa Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager, Avrupa Komisyonu'nun Türk vatandaşlarına vize ile seyahat uygulamasının Haziran sonuna kadar kaldırılması için Avrupa Birliği üyesi ülkelere teklif ettiğini belirtti.

AÇIKLAMAYI TWİTTER'DAN YAPTI

Verstager Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu'nun açıklamasını paylaştı. Açıklamada, "Avrupa Komisyonu, Türk vatandaşlarına vize zorunluluğunun kalkması için bugün teklifte bulundu" denildi. Verstager mesajında bu konudaki kararın da Komisyon tarafından alındığını belirtti.

İşte Vizesiz Avrupa'nın bilinmeyenleri

Tamamlanmayan 5 kriterin kaldığı belirtilirken, 1 Haziranda geri kabul anlaşmasının devreye girmesiyle bir kriterin daha yerine getirileceği açıklandı. Yeni biyometrik pasaport ve parmak izi yoksa yeniler gelene kadar Türk vatandaşları AB'ye giremeyecek.

Vestager'in Twitter mesajındaki açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, iş, turizm ya da ailevi nedenlere dayalı olarak herhangi 180 günlük süreler içinde 90 günlük dönemler halinde Schengen bölgesi içindeki ülkelerde kalabilecekleri belirtildi.

AB komisyonu vizenin kaldırılmasını tavsiye etti

AVRUPA'DA VİZESİZ 180 GÜN

AB Komisyonu'nun tavsiye niteliğindeki kararları, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyinin onayının ardından uygulamaya girecek.

Sürecin sonunda Türkiye, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova vatandaşları turistlik ve ziyaret amaçlı seyahatlerinde Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat ederek bu ülkelerde 180 güne kadar kalabilecek.

Ayrıntılar gelecek...

"TÜRKİYE SAMİMİ OLDUĞUNU ORTAYA KOYMUŞTUR"

VİZESİZ HANGİ ÜLKELERE GİRECEĞİZ?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB komisyonu vizenin kaldırılmasını tavsiye etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN