Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiliz dizisinden 36 yıl önce itiraf gibi AB sözleri

Giriş Tarihi: 11.7.2016 14:12 Güncelleme Tarihi: 11.7.2016 15:11
İngiliz dizisinden 36 yıl önce itiraf gibi AB sözleri

'de 1980'lerde yayınlanan bir dizideki Avrupa Birliği konuşması günümüze önemli mesajlar veriyor...

'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı almasının ardından İngilizler tarafından paylaşılan bir video sosyal medyanın en çok konuşulanları arasına girdi. 'Brexit' kararı ile Avrupa Birliği'nden ayrılmayı isteyen İngilizler için bu aslında o kadar da yeni bir 'fikir' değilmiş! 'nin AB politikasını, "İngiltere, Avrupa politikası olarak 5 bin yıldır aynı şeyi uyguladı; Avrupa'nın birleşmesini önlemek. Dışarıdan bozmayı denedik ama işe yaramadı." İfadeleri ele veriyor.

İNGİLTERE'NİN EFSANE DİZİLERİNDEN

Peki nedir bu video? 1980'lerde BBC'de yayınlanan ve döneminin en ünlü dizilerinden birisi olan 'Yes Minister' dizisinde yer alan diyalog, 'nin Avrupa'ya bakışını daha o yıllarda ortaya koyuyor.

Dizide geçen bir sahnede, Dışişleri Bakanlığı yetkilisi 'Avrupa Birliği' hakkında görüşlerini Bakan'a anlatırken şunları söylüyor: "Bürokrasi, Ortak Pazar'ın işletilememesi için elinden gelen her şeyi yapma konusunda hemfikir. Zaten bu yüzden Ortak Pazar'a girdik..."

Cevaba şaşıran Bakan karakteri ise, bunu açıklamasını istediğinde aldığı cevap her şeyi özetler nitelikte:

"DIŞARIDAN BOZMAYI DENEDİK İŞE YARAMADI"

"Sayın Bakan, İngiltere, Avrupa politikası olarak 5 bin yıldır aynı şeyi uyguladı; Avrupa'nın birleşmesini önlemek. Zaten bu yüzden savaşlarda İspanyollara karşı Hollandalıları, Fransızlara karşı Almanları, Almanlara karşı Fransız ve İtalyanları, Almanya ve İtalyanlara karşı Fransızları destekledik. Böl ve yönet. Bu kadar işe yararken neden şimdi değiştirelim? Bütün bu işi bozmak için içlerine girmemiz lazımdı. Dışarıdan bozmayı denedik ama işe yaramadı. E, şimdi içerdeysek o zaman her şeyi de dağıtabiliriz. Almanları Fransızlara, Fransızları İtalyanlara, İtalyanları Hollandalılara düşürüyoruz. Dışişleri bundan çok memnun. Tıpkı eski günlerdeki gibi..."

İngiliz dizisi gerçeği yıllar önce itiraf etmiş!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz dizisinden 36 yıl önce itiraf gibi AB sözleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN