Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’deki çekilme büyük bir başarı

’de muhalifler ve radikal grupların silahsızlandırılmış bölgeden ayrılması konusunda “Esad rejiminin olası bir katliamının önüne geçildi. Bu ’ye özel bir başarı” yorumları yapıldı

Giriş Tarihi: 12.10.2018
İdlib’deki çekilme büyük bir başarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çabaları çerçevesinde Suriye'nin İdlib kentinde olası bir insani felaketin önüne geçilmesinin yankıları sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında varılan anlaşma gereği İdlib'de 15 Ekim'e kadar 15 ila 20 kilometrelik bir hatta silahsızlanma bölgesi oluşturulmasını, denetimin Türk ve Rus askerleri tarafından yapılmasını öngörmüştü. Soçi mutabakatı çerçevesinde, İdlib'deki gruplar ağır silahlarının cephe hattından çekme işlemini önceki gün tamamlamıştı.
Dünya basınındaki haberlerde de İdlib'de binden fazla muhalif ile radikal grup üyelerinin silahsızlandırılmış bölgeden ayrılması ve ağır silahların geri çekilmesi için "Beşar Esad rejiminin olası bir katliamının önüne geçildi. Bu Türkiye'nin başarısı" yorumları yapıldı.

ERDOĞAN'IN ELİ GÜÇLENDİ
ABD merkezli New York Times gazetesindeki haberde "Geri çekilme Türkiye'ye özel bir başarı. İdlib'de rejimin olası katliamının önlenmesi Suriye'de 7 yıldır devam eden savaşın bitirilmesi noktasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elini güçlendirdi" denildi.
Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Rusya'nın Fırat'ın doğu kıyısında ABD'nin bir tür özel yönetim alanı kurmasından endişe duyduğunu belirtti. Zaharova "Fırat'da Suriye anayasasına uymayan bazı özel yönetim alanı kurma çabaları olumlu sonuçlardan çok uzak. Böyle bir yarı-devletin inşa edilmesi Araplar, Süryaniler, Türkmenler gibi nüfusun endişe duymasına neden oluyor. Özellikle, yerli halk güvenlik servisi yetkililerinin keyfi hareketlerinden dolayı memnuniyetsizliklerini dile getiriyorlar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdlib’deki çekilme büyük bir başarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN