Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Veliaht suikast emrini bir yıl önce vermiş

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın ’nın öldürülme emrini verdiği iddialarına yönelik en kapsamlı delil ortaya çıktı. Eylül 2017’deki ses kaydına göre Selman, ‘Kurşunla peşine düşün’ demiş

Giriş Tarihi: 9.2.2019
Veliaht suikast emrini bir yıl önce vermiş

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından sürdürülen soruşturmalar Riyad yönetimini iyice köşeye sıkıştırmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, önceki gece yaptığı açıklamada, Kaşıkçı cinayetine ilişkin, "Türkiye'deki görevim sırasında toplanan deliller, Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan devleti yetkilileri tarafından acımasızca ve önceden tasarlanmış cinayete kurban gittiğini gösteriyor" dedi. BM'den yapılan bu açıklamanın ardından önemli bir detay da ABD merkezli New York Times gazetesinden geldi. Habere göre Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, cinayetten bir yıl önce Suudi gazeteci hakkında "Ülkeye dönmezse kurşunla peşine düşün" dedi. Kaşıkçı cinayetinin sorumlularının bulunması için soruşturma yürüten Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı ve istihbarat ajanslarının Suudi Prens'in geriye dönük telefon konuşmaları ve mesajlaşmalarını incelediği belirtildi. Buna göre Prens, Kaşıkçı cinayetinin sinyallerini olaydan 1 yıl önce verdi. Söz konusu konuşmanın "Suudi Prens'in Kaşıkçı'yı öldürme niyetine ilişkin bugüne kadar ortaya çıkan en kapsamlı delil" olduğu vurgulandı.

BM'den flaş Cemal Kaşıkçı açıklaması: Planlanarak öldürüldü

ULUSLARARASI TEPKİLERİ UMURSAMADI
İstihbarat raporlarını gören bir yetkili, Prens Muhammed bin Selman ve danışmanlarından Turki Aldakhil arasında Eylül 2017'de yapılan bir görüşmede, Suudi Arabistan yönetiminin gazeteci Kaşıkçı'nın eleştirilerinden giderek daha çok rahatsız olduğunu belirttiğini ifade etti. Haberde ayrıca bugüne kadar Kaşıkçı meselesinde ismi hiç geçmeyen Aldakhil'in son döneme kadar Riyad merkezli Al-Arabiya televizyonunun genel müdürlüğünü yaptığı, Suudi Arabistan'da önemli bir medya figürü ve Veliaht Prens'in en önemli danışmanlarından biri olduğu kaydedildi. Suudi yetkililerin Veliaht Prens'i Kaşıkçı konusunda atılacak bir adımın uluslararası tepki toplayabileceği konusunda uyardığı bunun üzerine Bin Selman'ın, Suudi Arabistan'ın kendi vatandaşları ile ilgili konularda uluslararası tepkileri umursamaması gerektiğini söylediği aktarıldı.

Katiller Türkiye'ye iade edilmeli
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, BM tarafından yürütülen Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturmasına ilişkin Reuters haber ajansına açıklama yaptı. Altun, "Suudi makamları, adalete hizmet etme arzularının bir kanıtı olarak Kaşıkçı'nın katillerini, önceden planlanmış bir cinayet işledikleri Türkiye'ye iade etmelidir. Tüm dünya, bu süreci yakından takip etmektedir. Türkiye, demokrasi ve özgürlüğe inanan tüm ülkeler gibi adaleti ve gerçeği aramaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

'Türkiye bu cinayetin örtbas edilmesini önledi'
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, BM Özel Raportörü Callamard'ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili raporunu değerlendirdi. Gül, "Cinayetin üstünün örtülmesi ya da bir başkalarının üzerine atılması amaçlanıyordu ama Türkiye tüm bu çabaları, tüm bu niyetleri açık etmiştir, ortaya çıkarmıştır" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "BM'nin, konunun aydınlatılmasıyla ilgili komisyon kurması ya da BM soruşturması başlatması gerekiyor" diye konuştu.

Kaşıkçı'nın nişanlısı ABD'ye gidecek
İstanbul Fatih'teki Türk Arap Derneği'nde düzenlenen basın toplantısında Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, cinayeti anlatan 'Cemal Kaşıkçı' isimli kitabı tanıttı. Cengiz, mart ayında Trump'la görüşmek için ABD'ye gideceğini söyledi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cinayetin ilk gününden itibaren sergilediği duruş için özel teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Veliaht suikast emrini bir yıl önce vermiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN