Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Huawei krizinde son gelişmeler! Huawei'den açıklama:' bizi hafife alıyor'

Android İşletim Sistemi’nin geliştiricisi ile Çinli teknoloji şirketi Huawei arasındaki iş birliğinde kritik gelişmeler yaşanıyor. 'nin Huawei'yi kara listeye almasının aradından dün Google, Huawei ile yaptığı bazı işleri askıya almıştı. Bugün ise ABD'den geri adım geldi. ABD Ticaret Bakanlığı, kara listedeki Huawei'ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarını 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladı. Bütün bu açıklamaların ardından Huawei Kurucusu Ren Zhengfei erteleme kararını önemsemediğini, ABD hükümetinin kendilerini hafife aldığını söyledi. İşte Huawei krizinde son gelişmeler...

Giriş Tarihi: 21.5.2019 15:14 Güncelleme Tarihi: 21.5.2019 15:19
Huawei krizinde son gelişmeler! Huawei'den açıklama:'ABD bizi hafife alıyor'

Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafından alınan karar gereği, içlerinde Huawei'nin de olduğu 70 kadar şirket kara listeye alınmış, ABD'de üretilen ürünlerden ve hizmetlerden aksi yönde bir karar olmadığı müddetçe yararlanamayacakları açıklanmıştı. Google da Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin ABD tarafından kara listeye alınmasının ardından, Huawei kullanıcılarının Google ürünlerine olan erişimini askıya aldığını duyurmuştu.

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei Çin medyasına konuyla ilgili yaptığı açıklamada şirketin tüm senaryolara hazırlıklı olduğunu ve erteleme kararını önemsemediklerini belirtti. Ren " ABDhükümetinin attığı adımlar bizi hafife aldıklarını gösteriyor" ifadelerini kullandı. ABD'nin aldığı kararların Huawei'nin 5G alanındaki çalışmaları etkilemeyeceğini belirten Ren "Hiçbir rakibimiz önümüzdeki 2-3 yılda 5G'de bizi yakalayamaz" diye konuştu.

'HUWEI'Yİ DESTEKLEMEK İÇİN İLLA HUAWEİ MARKA AKILLI TELEFON ALMAYA GEREK YOK!'

ABD kararlarının şirketin temel işini etkilemeyeceğini belirten Ren şöyle devam etti: "Şirketimiz ürün ve hizmetlerini sunmaya devam edecektir. ABD şirketlerine Huawei'nin gelişiminde gösterdikleri katkılar ve dürüstlükleri için teşekkür ediyorum. Bildiğim kadarıyla ABD'li şirketler kendi hükümetlerini Huawei'yle anlaşması için ikna etmeye çalışıyor." Ren bunun yanında Huwei'yi desteklemek için illa Huawei marka akıllı telefon almaya gerek olmadığını, aile mensuplarının uzun yıllardır iPhone kullandığını sözlerine ekledi.

ÇİN HÜKÜMETİ BOŞ DURMAYACAK

Bu arada Çin'in Avrupa Birliği Büyükelçisi Zhang Ming ise ABD'nin Huawei ile ilgili aldığı kararlara Çin hükümetinin cevap verebileceğini açıkladı. ABD'nin Çinli şirketlerin yasal haklarını ihlal ettiğini vurgulayan Zhang "Çin hükümeti de bu durumda boş durmayacaktır. ABD'nin attığı adımlar tamamen siyasidir. Hükümet eliyle Huawei'yi çökertme hedefi taşımaktadır" dedi. Huawei ABD'li şirketlerden geçtiğimiz yıl 11 milyar dolarlık ekipman satın almıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huawei krizinde son gelişmeler! Huawei'den açıklama:'ABD bizi hafife alıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN