1928’den Beri Yardım Yapan TEK Kadın Derneği

Giriş Tarihi: 8.3.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:44
1928’den Beri Yardım Yapan TEK Kadın Derneği
Türkiye Yardım Sevenler Derneği Akçakoca Şubesi tarafından, dernek üyelerine ve yardım gönüllüsü kadınlara kahvaltı verildi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde verilen kahvaltıya 150’ye yakın kadın davetli katıldı. Ak Bey Restaurant’ta verilen kahvaltıya siyasi partilerden bir tek CHP kadın kollarının katıldığı görülürken, kahvaltıdan elde edilecek gelirlerin öğrencilere burs olarak verileceği ifade edildi. Akçakoca Yardım Sevenler Derneği Başkanı Nuray Özbakır, kahvaltı davetine yönelik olarak yaptığı açıklamada, bu tür etkinlikleri sık sık düzenlediklerini ve bu etkinliklerden elde edilen gelirlerle öğrencilere burs, ihtiyaçlı yurttaşlara da ev eşyası ve giysi yardımı yaptıklarını söyledi. Özbakır, derneğin Akçakoca şubesinin 110 üyesi olduğunu, aidat bedeli olarak üyelerden yıllık 20’şer lira alındığını söylerken, burs verdikleri Akçakocalı öğrenci sayısının ise 30 olduğunu sözlerine ekledi.
Burs verdikleri her bir üniversite öğrencisine her ay 100’er lira ödeme yaptıklarını söyleyen Özbakır, aidat ve yardımların yetmediği durumlarda, bağış toplama ve yardım etkinlikleriyle gelirleri arttırma yoluna gittiklerini belirtti. Türkiye Yardım Sevenler Derneği’nin kuruluşu ve tarihçesiyle ilgili olarak da bilgiler veren Nuray Özbakır, derneğin 1928 yılında Atatürk’ün direktifiyle ve İsmet İnönü’nün eşi Mevhibe hanıma rica etmesiyle kurulduğunu söyledi. Derneğin, Tüm Türkiye’de 150 şubeye sahip olduğunu ifade eden Özbakır, her yıl yüzlerce öğrenciye eğitim bursu verilmesinin yanı sıra, ihtiyaçlı olan kesimlere para ve ihtiyaç eşyası yardımları da yapıldığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1928’den Beri Yardım Yapan TEK Kadın Derneği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN