Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm’de Yönetici Olmanın Sırları

Giriş Tarihi: 8.4.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 14:49
Turizm’de Yönetici Olmanın Sırları
Sky Tower Otel ve E7 Grup Turizm Koordinatörü Erşan Hıdıroğlu, ülkemizde turizm eğitiminin yetersizliği ve turizm alanında eğitim almış kişilerin turizmde çalışmadığını söyledi.
Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından düzenlenen Turizmde Yönetici Olmak ve Turizm Mesleği’nin Sırları” adlı Söyleşi Sky Tower Otel ve E7 Grup Turizm Koordinatörü Erşan Hıdıroğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.
Tecrübelerini öğrencilerle paylaşan Hıdıroğlu, Türkiye’nin yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, coğrafi konum nedeniyle doğal güzelliklerinde olduğunu ve bu nedenle çok fazla turizm potansiyelini dile getirirken Türkiye’nin turizm alanında dünya sıralamasında gerilerde olduğunu, bununda nedenin turizm eğitiminin yetersizliği ve turizm alanında eğitim almış kişilerin turizmde çalışmadığına dikkat çekti.
“ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER”
Öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunan Hıdıroğlu, “Olay sadece diplomalı garson meselesi değil. Yönetmeye talip iseniz uygulamayı bilmeniz gerekir. Örneğin iyi bir yiyecek içecek yöneticisi olacaksanız garsonluğu da bileceksiniz komiliği de bileceksiniz, iyi bir aşçı başı olmak istiyorsanız. Bulaşık nasıl yıkanır onu da bileceksiniz. Yeni bir işe başlarken sizi işe alacak kişiler sadece diplomaya bakmaz, nerelerde çalışmış staj yapmış okul dışında kendini nasıl geliştirmiş diye bakarlar eğitim sadece okulda alınmaz okul eğitiminden sonrada kendinizi geliştirin. Diploma Terfi ve makam için diploma önemlidir. Diplomalılar daha hızlı yükselir. Okulunuzu bitirmeden kendinize sektörle ilgili hedefler belirleyin, Turizm sektörü çok dallı bir sektör sektörün neresinde olacağınızı ve nereye kadar yükselmek istediğinizi belirleyin, o zaman sizlerde hızlı adımlarla turizm yöneticiliğine yükseleceksiniz” dedi.
Turizm eğitimi ve kariyerle ilgili bilgiler paylaşan Hıdıroğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Turizm önemli bir iştir, turizmi ilkeli olarak yapmak lazım, çünkü insanlara hizmet ediyorsunuz. İnsanların beklentileri farklılık gösterebilir ama siz kalitenizden ve ilkelerinizden ödün veremezsiniz.”
Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşi soru cevap kısmının ardından toplu fotoğraf çekimi sonrasında sonlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm’de Yönetici Olmanın Sırları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN