Öztürk Uyardı; "Dona Dikkat "

Giriş Tarihi: 10.4.2015 18:28 Güncelleme Tarihi: 10.4.2015 23:46
Geçen yıl dondan büyük oranda etkilenen li fındık üreticileri bu yılda mağdur olmaması için Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk uyarılarda bulundu Ramazan Öztürk, dona karşı üreticilerin ürünlerinin yanında ateş yakarak donla mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü hava tahminlerinde Düzce’de don uyarısı yaptı. 2 gece etkili olacak don tehlikesine karşı üreticilerin dikkatli olması uyarısı yapan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün ardından bir uyarı da Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk’ten geldi. Ramazan Öztürk, 10 Nisan Cuma gecesi ve 11 Nisan Cumartesi gecesi Düzce’de don olacağına dikkat çekerek, üreticilere don ve donla mücadele uyarısı yaptı. Ramazan Öztürk özellikle dün günü karlı geçiren Düzce’de mahsulün kar yağışından etkilenmediğini belirterek; “Dün yağan kar neticesinde şu anda ürünlerimizde herhangi bir hasar söz konusu değildir” dedi.
DONA DİKKAT
Ramazan Öztürk bu gece ve yarın beklenen don tehlikesine dikkat çekerek; “Bu akşam ve yarın akşam meteorolojiden aldığımız bilgiler ışığında hava sıcaklığının -3, -4 civarında olmasını ve don olayı beklenmektedir. Bu don olayı ile ilgili olarak fındık üreticilerini daha önceden TARSİM sigortası yaptırmaları konusunda sürekli uyarmıştık. Ancak, bütün uyarılarımıza rağmen Duzce’deki TARSİM sayısı hala istediğimiz seviyede ulaşmadı. Bu nedenle üreticilerimiz, iki günlük dondan etkilenecekler. Findik veriminde büyük bir düşüş söz konusu olacaktır” diye konuştu.
ÜRETİCİ 2 AKŞAM UYUMAYACAK
Ramazan Öztürk, donla mücadele için ise üreticilere; “Bu akşam ve yarın akşamki donda bizim ilkel yöntemler dediğimiz saman, lastik, yanık yağ yakma gibi yöntemlerle mücadele edebilirler. Üreticilerimiz 2 akşam uyku uyumayacaklar. Üreticilerimizin kendini koruması için ilkel yöntemlerle mahsüllerini korumaları gerekiyor” uyarısı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öztürk Uyardı; "Dona Dikkat "
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN