Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Ki Doktorlar Yaptı

Giriş Tarihi: 14.7.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Düzce’de Ki Doktorlar Yaptı
Dünyada sınırlı sayıda uygulanan ameliyat tekniği Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde uygulanıyor.
Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Onur Özlü, Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Uygur Er ve Yrd. Doç. Dr. Özgür Çelik, Üniversite Hastanesi’nde uygulanan uyanık beyin tümörü ameliyatıyla ilgili önemli bilgiler verdi.
Prof. Dr. Onur Özlü, uyanık beyin tümörü ameliyatında anestezi öncesi çok iyi bir hazırlık dönemi geçirilmesi ve bu ameliyatların yapıldığı yerlerde çok iyi bir beyin cerrahisi (nöroanestezi) bölümünün bulunması gerektiğini belirterek, “Gerekli tıbbi donanım ve tecrübe birikimi çok önemli, dolayısıyla bu tür ameliyat her yerde yapılamıyor. Monitörizasyon ekipmanınızın da yeterli olması lazım. Hastanemizde bütün faktörler toplandı ve İstanbul’dan kabul edilen hastayı ameliyat ettik” dedi.
Ameliyattaki işlevinin; dokuları tümörden arındırırken, beyin dokusundaki işlevsel bölgeye zarar vermeden hastada konuşma fonksiyonlarını sürekli kontrol etmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özlü, gerçekleştirdikleri bu ameliyat tekniğinin genel anesteziye alternatif bir teknik olarak düşünülmemesi gerektiğini ve bu tekniğin ekip çalışmasına dayandığını ifade etti.
Prof. Dr. Onur Özlü, “Bu ameliyatın hastanemizde yapılması bizi mutlu etti. Tıp Fakültesi öğrencisi yetiştirilmesi, anestezi asistanı yetiştirilmesi, beyin cerrahı eğitimi açısından bu ameliyat öğrencilere bulunmaz bir fırsat olacaktır” dedi.
Bu tür ameliyatların anestezi öğrencilerine, bütün bilgi ve birikimlerini kullanma fırsatı sağladığını ifade eden Prof. Dr. Özlü, “Bu ameliyat her yerde yapılamadığından Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi’ne farklılık sağlayacaktır” dedi.
Prof. Dr. Uygur Er, gerçekleştirdikleri ameliyatın önemli bir eğitsel faaliyet olmasının yanında hastalara fayda sağlama bakımından da çok önemli katkıları olacağını ifade etti. Hastaların İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere gitmelerine gerek kalmadığını belirten Prof. Dr. Er, çok kısıtlı merkezlerde yapılan bu ameliyatın Üniversitede yapılmasının Düzce için memnuniyet verici olduğunu sözlerine ekledi.
Prof. Dr. Uygur Er, “Bu tür ameliyatlarda anestezinin rolü cerrahinin rolünden çok daha önemlidir. Siz ameliyatı yaparken hastanın konforlu bir şekilde hiçbir sıkıntı yaşamadan konuşuyor olması, herhangi bir sıkıntı yaşamaması da çok büyük kolaylık sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.
Gerçekleştirdikleri ameliyatın Üniversitemiz açısından faydalarına da değinen Prof. Dr. Er, “Bu ameliyatın üniversitemiz açısından birinci faydası; cerrahi operasyonların hem asistan hem öğrenci eğitiminde, uzmanlar ve öğrenciler için büyük bir fırsat olmasıdır. İkinci faydası; son derece sofistike olan bu ameliyatlar ile Düzce halkında ve bölgemizde Hastanemize olan güven hissinin artırılmasıdır. Üçüncü faydası ise, bu ameliyat bir akademik başarıdır ve bunu yapabiliyor olmak, hekimlerimizde mesleki yönde bir haz ve güven hissi uyandırmasıdır” dedi.
Uyanık beyin tümörü ameliyatını, hastaya genel anestezi vermeden yapılan bir nöroonkolojik cerrahi teknik olarak açıklayan Yrd. Doç. Dr. Özgür Çelik, bu tekniğin hareketlerimizi ve konuşmamızı sağlayan beyin bölgelerinde veya bu bölgelerin yakın dokularına yerleşmiş tümörlerin, hastada fonksiyonel bir kayba yol açmaksızın, çıkartılmasını sağlayan bir yöntem olduğunu söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Çelik, konuşma merkezlerine yerleşik bir tümörü bulunan hastada herhangi bir fonksiyonel kayba yol açmadan ve hayat kalitesini bozmadan maksimum miktarda tümör çıkartılmasını sağlamanın en etkin yolunun uyanık cerrahi şekli olduğunun altını çizdi.
Yrd. Doç. Dr. Çelik, “Hastanın cerrahi sırasında başı sabitlenmiş bir şekilde ve uyutulmadan, tamamen bilinci açık halde, aynı pozisyonda konforlu bir şekilde yatmasını sağlamak, anestezinin önemli sorumluluklarından biridir“ dedi.
Ameliyat için uyguladıkları tekniği, sadece Türkiye’de değil, dünyada da sınırlı sayıda merkezde uygulanan bir teknik olarak ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özgür Çelik, “Ameliyat ettiğimiz hastamız, İstanbul’dan başvuran bir hastamızdır. Hastamızın Üniversitemiz Hastanesi’ni tercih etmesi de açıkçası bizi fazlasıyla onurlandırmıştır” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düzce’de Ki Doktorlar Yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN