Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Hoş geldin Can bebek

Giriş Tarihi: 18.9.2013
Hoş geldin Can bebek yaşama sırası sende. Sevgili okurlarım, Bu mısralar yabancı gelmedi değil mi? Ama aslı şöyledir; Hoş geldin bebek, yaşama sırası sende Senin yolunu gözlüyor, diye devam eder! Ünlü Usta Nazım Hikmet'in bu güzel dizelerini bilmeyen yoktur. Bizim de bir Can bebeğimiz var. Hoş geldi, sefalar getirdi hayatımıza... Celal Başlangıç ile ve benim oğlum Özgür Başlangıç'ın bir çocuğu oldu. Oğlumuz Özgür ün, ilk eşinden de 'Barış'ımız var. Malum bizim aile çift dikiş gidiyor. Ben de, oğlum da iki evlilik yaptık. Celal'in evlilik sayısını ise takip edemedim! Esprisi tabii bu. Bizim Celal'le evlilik bitti ama can dostluğumuz, arkadaşlığımız hiç bitmedi, bitmeyecek de. Evladımız, torunlarımız, en önemlisi ortak arkadaşlarımız var! Var da var yani... Evlilik farklı, arkadaşlık farklı... Benim ikinci eşim Ergun Dinçel'den de Sinan'ım var. Ergun'un da vefat eden ilk eşinden Mert'imiz var. Biraz karışık bir aileyiz. Ama sıkı sıkı kenetlenmiş bir aileyiz. Biz bir bütünüz. Hiç bir zaman benimki ve onunki bir olup bizimkini dövmedi. Hiç bu konuda ikimiz de taviz vermedik. Çünkü kardeşlik kadar önemli bir kavram olamaz. Şimdi Barış ve Can da bu yolu takip edecek ve iki kardeş kilitlenecek birbirine. Can'ı beklerken tüm aile hep bir arada kenetlendiğimiz gibi. Celal, eşi Ayşe Yıldırım, ben, Özgür, Sinan, Mert, Barış... Kapıda nasıl heyecanla Can bebeyi beklediysek, onlar da iki kardeş, yaşam yolunda her daim; heyecanlı kol kola, el ele, yürek yüreğe paylaşacaklar hayatın getirdiklerini. İyide de, kötüde de can cana olacaklar. Ağladıklarında birbirlerinin omuzuna başlarını koyacaklar, güldüklerinde kahkahaları birbirinin içine karışıp çınlayacak bu evrende! Anne ve baba tavrıdır birleştiren veya ayıran. Aile değerlerini yaşatmak her aile bireyine önemli kazanımlar verir. Yol yordam gösterir. Reçetesi olmayan hayat iksirleridir, beraber yaşanılanlar. Şu yalan dünyada ayrılık gayrılık niye hiç mi hiç anlamam. Paylaşılamayan nedir? Bir avuç toprak sonu. Hepimiz bu dünyanın kiracılarıyız. Düşünüyorum da, kolumdaki saat bile aslında benim değil. Yarın öldüğümde belki bir köşeye atılacak, belki başka bir sahip bulacak! Öldüğümüzde anılacak olan yaşama koyduğumuz değerler veya değersizlikler olacak. Bu noktada kardeşlik bağları, ana, babaya gösterilen ihtimam, konu komşu ilişkileri, dostluklar gerçek olan! Gayrısı hikaye! Şimdi senin hikayen başladı yaşamda Can bebek. Hoş geldin Can bebek yaşama sırası sende, Barış ağabeyinle yürek yüreğe sağlıklı, huzurlu , uzun ömrün olsun! Ve sevgili okurlarım hepinize Allah torun sevgisi imtiyazını yaşatsın. Sevgiyle kalın.
***
Gülümsedim
Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde mücadele eden Aliağaspor Satranç Kulübü, kısa sürede elde ettiği başarılarla kentin gururu oldu. Kulübün başarısı Aliağa'da çocukların satranca ilgisinin artmasını sağladı. Aliağa Belediyesi ve Aliağa Spor Kulübü'nün 8 ayrı branşta düzenlediği yaz spor okullarına katılan yüzlerce çocuk, satranç öğrenmeye başladı. Matematiksel zekayı geliştirdiği bilinen bir spor dalı olan satranç, dikkat dağınıklığı olan çocuklarda bu sorunu da ortadan kaldırıyor Aliağaspor Satranç Kulübü'nün yetiştirdiği sporcular aldıkları eğitimlerle başarıdan başarıya koşuyor. Türkiye genelinde düzenlenen şampiyonalarda ve Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde başarılarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Antrenör Uğur Yaşar ve Çiğdem Çetiner tarafından verilen eğitimlerde yaklaşık 100 sporcu haftada iki gün yeteneklerini geliştiriyor. Kulüpte çocukların yaşlarına ve seviyesine göre beş ayrı grupta ders veriliyor. Bu habere çok sevindim taa yüreğimden gülümsedim.
***
Üzüldüm
Bir yazı okudum. Şöyle diyor: "Bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi ya da ona kendi doğasında bulunmayan bambaşka bir karakter kazandırılması yoluyla elde edilen canlı organizmalara "Genetiği değiştirilmiş organizmalar" kısaca GDO adı veriliyor. Bir canlıdan diğerine gen aktarımı, bir çeşit kesme, yapıştırma ve çoğaltma işlemi olup, genetik mühendisleri tarafından uygulanmaktadır. Aktarılacak gen önce bulunduğu canlının DNA'sından kesilerek çıkarılıyor. Sonra vektör adı verilen taşıyıcı virüs iles diğer canlının DNA molekülüne yapıştırılıyor." Zararlarını düşünün artık. Bu ürünlerin çocuk gıda sektöründe de olduğunu biliyoruz. Çok ama çok üzülüyorum. Yetişen nesle olumsuz katkılar cinayet bence.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Hoş geldin Can bebek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN