Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir İtfaiyesi SOS veriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, modern AVM inşaatında çıkan yangına hem gerektiği gibi müdahale edemedi hem yardım teklifini geri çevirdi. Yangın sırasında daire başkanın salonda sunum yapması "ciddiyetsizlik" olarak değerlendirildi

Giriş Tarihi: 1.10.2014
Merhum Ahmet Piriştina'nın başkanlığı döneminde birçok uluslararası ödüle layık görülen İzmir İtfaiyesi son dönemde adeta kan kaybediyor. Kış dönemindeki yağmurlarda meydana gelen su baskınlarında 10'dan fazla itfaiye aracının sular altında kalması hafızalardaki yerini korurken, önceki gün akşam saatlerinde İzmir'in yeni kent merkezi Bayraklı'daki modern AVM inşaatında çıkan yangın, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi'nin gerekli müdahaleyi yapmakta yetersiz kalması yetmezmiş gibi, İzmir Valiliği'nce gönderilmek istenen helikopteri geri çevirmesi yüzünden az kalsın büyük bir faciaya yol açıyordu. Yeni Asır Sabah Gazetesi Baskı Tesisleri ve bir akaryakıt istasyonunun hemen yanındaki yangına, İzmir Büyükşehir itfaiyesi sadece iki araçla müdahale etmeyi yeterli buldu. Söndürme çalışmaları sırasında bir aracın hortumunun patlaması diğer aracının ise suyunun bitmesi yangının büyümesine ve kontrolün güçleşmesine yol açtı. Manisa Büyükşehir Belediyesi, İzmir Orman Müdürlüğü ve Bayraklı Belediyesi arazözlerinin bölgeye su taşıması sonucu yangın 2,5 saatte söndürülebildi.

TEŞEKKÜR PLAKETİ ALDI
Yangın sırasında İtfaiye Daire Başkanı Serdar Yücel, İtfaiye Haftası sunumu yapmak için EBSO Meclis Toplantı Salonundaydı. Yangın başlayınca toplantıyı bırakıp olay yerine gitmesi beklenen Yücel, sunumu bitmesine rağmen salonda kalarak, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ve Meclis Başkanı Salih Esen'in kendisine verdiği teşekkür plaketini almayı ihmal etmedi. Eski İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandı ise, başarılarıyla kurumun son 16 yılına damgasını vurmuş, Düzce, Afyon ve Van depremlerinde arama kurtarma faaliyetlerine katılmıştı. Türkiye'ye örnek olarak gösterilen Toros Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezi'nin kuruluşunda görev yapan Barandır, itfaiyecilerin genel idare sınıfı içinden ayrılıp tek başına bir sınıf sayılması için de mücadele etti. 2014 seçimlerinden sonra yenilenen başkanlık danışmanları kadrosu içinde yer verilmeyen Barandır, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından 16 Mayıs'ta belediyeden ayrılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir İtfaiyesi SOS veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN