Emin misin Başkan?

'de AVM inşaatında çıkan yangın, müdahale sırasındaki aksaklıklar sebebiyle az kalsın faciayla sonuçlanıyordu. Ancak Kocaoğlu, "Gereken yapıldı" diyerek kestirip attı

Giriş Tarihi: 2.10.2014
'de 29 Eylül Pazartesi günü Yeni Asır ve Sabah Gazetesi'nin baskı tesislerinin bitişiğindeki büyük AVM inşaatında çıkan yangın, müdahalede gecikilmesi nedeniyle büyüyünce vatandaşların yüreğini ağzına getirdi. Şehirde gecenin konusu olan yangının, bitişikteki akaryakıt istasyonu ve baskı tesislerine sıçramaması "Facia ucuz atlatıldı" diye değerlendirildi. Ancak yapılan eleştirilere kızan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, yangına ilişkin "gerekenin yapıldığını" söyleyerek, "Çıkıp birileri 'su yetersiz gelmiş' diyor. İyi de su sıkıntısı yoktu ki. Hemen yan tarafta Manda Çayı var..." şeklinde açıklamada bulundu.

UZMANLAR KIZAKTA

Bu açıklama, bir inşaatın ahşap iskelesinin tutuşmasıyla başlayan yangının, neden şehirde yaşayanları tedirgen edecek boyuta ulaştığını ve ancak 2,5 saatte söndürülebildiğini izah etmekten çok uzakta kaldı. Kocaoğlu, "Hemen yan tarafta Manda Çayı var" dedi ama su Folkart'tan temin edildi. Suyu biten araca Manisa ve İzmir Orman Bölge Müdürlüklerinin ararözleri su takviyesi yaptı. İtfaiye ekipleri yangın yerine ulaştığında araçlardan bininin hortumunda patlak olduğu anlaşılınca zaman kaybedildi. "Gereken" yapılamadığından korku dolu anlar yaşandı. Bu kötü sınav İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı 3 ay önce yapılan kadro değişikliklerini, başarılarıyla birçok ödül kazanan önceki İtfaiye Daire Başkanı Emekli Komando Albayı Fuat Barandır ile basamakları tek tek tırmanarak müdürlük seviyesine gelen Arama Kurtarma Şube Müdürü Cengiz Öngör ve İtfaiye Müdürü Hasan Fehmi İstengir'in görevden alınmasını akla getirdi. Teşkilatta büyük şok yaratan bu kararın ardından, yangın söndürme ve arama kurtarma konusunda uzmanlığı olmayan Su Ürünleri Mühendisi Serdar Yücel, Daire Başkanlığı'na atandı. 8 yılını itfaiye bünyesinde geçiren ve erlikten müdürlüğe kadar basamakları teker teker tırmanarak çıkan, birçok uluslararası ödül sahibi olan Hasan Fehmi İstengir ve Cengiz Öngör de kızağa çekildi. İtfaiye bünyesinde er rütbesinde görevli İsmail Derse, Arama Kurtarma Şube Müdürlüğü'ne, onbaşı rütbesindeki Gürol Haktanır ise İtfaiye Müdürlüğü'ne getirildi. İtfaiye bünyesinde yaşanan değişikliklere "Hayatlarında afet, deprem ve sel görmemiş ve itfaiyecilikle ilgisi olmayan kişiler, müdür ve daire başkanlığı gibi makamlara getirildi. 2 yılda itfaiye eri bile yetişmez" şeklinde tepkiler geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emin misin Başkan?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN