Günah keçisi biz olduk!

Yeni Fuar Alanı inşaatını öngörülen sürede tamamlayamayan ve süre uzatımı için başvuruda bulunan yüklenici firmanın, olup bitenlerin faturasını kestiği alt yüklenici firma isyan etti

Giriş Tarihi: 3.10.2014
Yeni Fuar Alanı inşaatında şantiye sahasının tam ortasından geçen yüksek gerilim hattının yapımı devam eden inşaatlara ve çevre düzenlemesiine engel olduğu gerekçesi ile İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne tespit yaptıran Ermit İnşaat, gerilim hattının hemen altında bulunan F blokun uzay çatı işlerini yine aynı sebepten tamamlayamayan firmaya acımadı. Ermit İnşaat, işçileri ölümle burun buruna gelen uzay çatı firmasının 565 bin liralık teminat mektubuyla yine aynı firma tarafından teminat olarak kendisine verilen yaklaşık 800 bin liralık çeki nakde çevirdi. İddiaya göre bu da yetmiyormuş gibi firmanın 400 bin liralık hak edişini de parayı Büyükşehir Belediyesi'nden almasına rağmen ödemedi. Firma çalışanlarının inşaat sahasına girmesine engel olan Ermit İnşaat, alt taşeronun inşaat sahası içinde kalan ekipmanlarını almasına da engel oldu. Ermit İnşaat'ın kendilerini günah keçisi ilan ettiğini belirten uzay çatı firması yetkilileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaşananlara seyirci kalmasına tepki gösterdi. İzmirli bir firma olduklarını, A ve F bloktaki uzay çatı işlerinin yapımını üstlendiklerini belirten firma yetkilileri; mart ayında başlaması gereken işe Ermit İnşaat'ın geç yer teslimi yapması nedeniyle mayıs ayının 10'unda anca başlayabildiklerini söyleyerek yaşananlara isyan etti. A Bloğu tamamlayıp zamanında teslim ettiklerini belirten işletme sahipleri; "Yüksek gerilim hattının altında kalan F blokun uzay çatısını ancak yüzde 95 oranında bitirebildik. Bunu da yüksek gerilim hattı nedeniyle vinç kuramadığımız için tamamen insan gücü ile çalışanlarımızın hayatını riske atarak yapabildik. Geriye tam yüksek gerilim hattının altına denk gelen 700 metrekarelik bölüm kaldı. Onu öngörülen sürede tamamlayamadığımız için Ermit İnşaat, teminat mektubumuzu nakde çevirdi. Ardından da teminat olarak verdiğimiz çekleri bozdurdu. Bu hangi insafa sığar" diyerek tepki gösterdi. Öte yandan uzay çatı firması biri 17 Mart diğeri de 15 Eylül 2014 tarihinde olmak üzere iki kez şantiye sahasında mahkeme kanalı ile tespit yaptırdı. İlk tespitte bilirkişiler mart ayında başlaması gereken çatı montajı için işi alan uzay çatı firmasının her türlü ekip ve ekipmanını şantiye sahasında hazırlamış olmasına rağmen çatı montajının yapılabilmesi için gerekli, Ermit İnşaat'ın sorumluluğundaki betonarme kolonların henüz yapılmadığını belirledi. İkinci tespitte ise A ve F bloklarda yapılması öngörülen uzay çatı imalatında A blokun tamamlandığına F blokta ise yaklaşık 650 metrekarelik bir bölümün yapılamadığına dikkat çekildi.

BÜYÜKŞEHİR SEYİRCİ
Ermit İnşaat'ın kendi teminatı yanmasın diye suçu alt taşeronlarına attığını belirten uzay çatı firması yetkilileri İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaşananlara seyirci kaldığını söyledi. Ermit İnşaatın kendilerini günah keçisi ilan ettiğini, büyükşehir belediyesine de işi zamanında bitirememesinin sorumlusu olarak alt taşeronları gösterdiğini öne süren firma yetkilileri; "İzmir Büyükşehir Belediyesi Ermit İnşaat'ın bizlere yaptığını acaba Ermit İnşaat'a işi süresinde bitiremediği için yapacak mı. Yapmayacaksa niye yüklenici firmanın alt taşeronlarına yaptığı zulmü seyirci kalıyor, göz yumuyor?"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günah keçisi biz olduk!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN