Olmadı bir daha!

Giriş Tarihi: 4.10.2014

Seçim öncesi 'e getirilen ancak eksikleri yüzünden 84 gün boyunca sefere çıkarılamayan Çakabey'in şartnameye aykırı kabulünün yapıldığı iddia edildi. Yine kızağa çekilen gemi, Yalova'ya geri gönderilecek

Büyükşehir Belediyesi tarafından, Yalova'daki tersaneden yerel seçimler öncesi alelacele İzmir'e getirilen ancak eksikleri giderebilmek için 84 gün bekletilen Çakabey gemisinin geçici kabulünün şartnameye aykırı olarak yapıldığı ileri sürüldü. Gemi yeniden, imal edildiği Yalova'daki tersaneye gönderilecek. Büyükşehir Belediyesi'nin körfez içi ulaşım filosunu yenileme çalışması kapsamında İzmir'e getirilen ilk gemi olan Çakabey'in tanıtımı, 8 Şubat'ta Başkan Aziz Kocaoğlu tarafından yapılmış, 84 gün kızakta bekleyen gemi, ilk seferini mayıs ayında Konak-Karşıyaka hattında gerçekleştirmişti. Geminin 84 günlük süreçte eksikliklerinin giderildiği ve şartnameye uygun hale getirildiği duyurulmuş, önce Klas Belgesi sonra da İzmir Liman Başkanlığı'dan Denize Elverişlilik Belgesini almıştı. Ancak 5 ay boyunca İzmirlileri taşıyan Çakabey'in şartnamaye aykırı olarak geçici kabulünün yapıldığı öğrenildi. Bu durum ortaya çıkınca gemi, Bostanlı İskelesi'nde bekletilmeye başlandı. Yaklaşık 5 ay boyunca, şartnameye uygun olmayan biçimde kabulü yapılan gemiyle ulaşım hizmeti verilmesi, "vatandaşların can güvenlikleri riske mi sokuldu" sorusunu gündeme getirdi. 23 milyon liraya mal olan gemi, eksiklerin giderilerek şartnameye uygun hale getirilmesi için, Öz Ata Tersane'nin Yalova'daki tesislerine çekilecek.

SÖYLEDİK, DİNLETEMEDİK!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplam tutarı 117 milyon euro olan 15 geminin alımı sırasında oluşturulan komisyonda denizcilerin bulunmadığını söyleyen Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Hakkı Toros, "Gemilerin alımı sırasında, duayen denizcilerden görüş alınabilirdi ama alınmadı. Dünyada tüm armatörler, sipariş ettiği geminin imali sırasında oraya bir başmühendis, ya da bir personelini gönderir ve baştan sona o personel geminin başında durur. Biz kendilerini uyardık ama dinlemediler, gemileri başı boş bıraktılar. Oy uğruna apar topar geçici belge ile İzmir'e getirdiler. Geçici belge yasal ama gemi sektöründe çok tercih edilen bir sistem değil. Gemi, tüm eksikleri bittikten ve belgeleri tamamlandıktan tersanede suya indirildiği andan itibaren İzmir'e getirilseydi, bu manzara yaşanmayacaktı. 84 gün iskelede bağlı bekletilen Çakabey'deki eksiklerin hepsi de önemli eksikler. İnsanların can güvenliğini tehlikeye atacak eksikler de olabilir bu listede. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gemilerin alımı sırasında yanlış yönlendirildi. Gemi alımındaki kadro çok zayıf kaldı" dedi. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ise konuya ilişkin açıklama yapmadı. 30 Temmuz'da İzmir'e gelen yeni nesil üçüncü yolcu gemisi 1881 Atatürk de şartnameye uygun olmadığından hala hizmete alınamıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olmadı bir daha!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN