Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçağa davetiye

'de yetersiz kalan kurban kesim yerlerinde saatlerce sıra bekletilen vatandaşlar, çareyi boş bir arazide kaçak kesim yapmakta buldu. Manisa ve Denizli'de ise bir sorun yaşanmadığı öğrenildi

Giriş Tarihi: 5.10.2014
'in Bornova ilçesinde bulunan Işıkkent Kurban Kesim Yeri, her Kurban Bayramı'nda olduğu gibi bu bayramda da bilindik görüntülere sahne oldu. Resmi kesim yerinde kurban kesmek için sıra numarası alan ancak saatlerce sıra bekleyen bazı vatandaşlar, beklemekten vazgeçip kesim yerine 100 metre uzaklıkta bulunan alanda kaçak kesime mecbur kaldıklarını söyledi. Hijyenik olmayan koşullarda kurbanlıkları kendileri kesen vatandaşlar, gübrelerin içinde etlerin ayıklama işlemlerini de gerçekleştirdi. Kurbanlarını başka bir yerde kesmek isteyen vatandaşların özellikle küçükbaş hayvanlarını taşıma yöntemleri de dikkat çekti. Nakliye ücreti vermek istemeyen bir vatandaş da, kurbanlıklardan birini otomobilin bagajını, diğerini ise arka koltuğa yatırdı, yanında da kendisi oturdu.

"FİŞİ İPTAL ETTİK"
Kendilerine uygun kesim yeri gösterilmediği için kaçak kurban kestiklerini söyleyen vatandaşlar, bu duruma mecbur kaldıklarını belirtirken, İbrahim Çelikkol isimli vatandaş, "Bir hafta önce kurbanlığı aldık, sıramız vardı ama kasapların olduğu yerde sıra gelmedi. Fişimizi iptal edip buraya geldik. Sabahtan beri bekliyoruz. Güvenerek gelmiştik ama işe geç kalacaktım" diye konuştu. 8 ilçede, 12 noktada 30 adet kesim çadırı oluşturulduğunu açıklayan yetkililerin tüm uyarılarına rağmen yeterli denetimin olmadığı kentin pek çok ilçesinde vatandaşlar kamuya açık alanlarda kurban kesti. Tasvip edilmeyen şekillerde ve yerlerde yapılan kesimlerde etrafı adeta kan gölüne çevirdi. Rastgele yerlerde kurban kesenler de, kesim yerlerinin yetersizliğinden yakındı. Yetkililer Kabahatler Kanunu'nun 41/3. Maddelerine muhalefetten kurallara uygun kesim yapmayan vatandaşlara idari para cezası verileceğini açıkladı. Ancak bazı ilçelerde Kurban Bayramı öncesi toplanması gereken Kurban Hizmetleri Komisyonları'nın toplanıp yasal olarak kesim yapılacak alanları önceden ilçe zabıtalarına bildirmemesi ise bazı ilçelerde yasal boşluklar yarattı. Bu boşluk nedeniyle istenmeyen görüntülerin yaşandığı alanlarda, zabıta ekipleri kesim yapılan yerin uygun olup olmadığını bilmediği için vatandaşlara idari para cezası kesemedi. Kurban kesim yerlerinin tıka basa dolduğu Manisa ve Denizli'de de herhangi bir sorun yaşanmadığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçağa davetiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN