Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sık dişini li!

Türkiye'nin en uygar kenti diye gösterilen 'in 40 kilometrelik sahil şeridinde, halka açık tuvalet sorunu yaşanıyor. Ayrıca toplu ulaşım aktarma merkezlerinde de tuvalet bulunmuyor

Giriş Tarihi: 8.10.2014
"Türkiye'nin Batı'ya açılan penceresi, uygarlığın başkenti" gibi sıfatlarla anılan 'de, kentin sakinleriyle, yerli ve yabancı turistler halka açık tuvalet bulma konusunda ciddi sıkıntı yaşıyor. Gelişimini tamamlamış, turistlerin cazibe merkezi olan başka şehirlerde, her gün onbirlerce kişinin gelip geçtiği, popülasyonun yoğun olduğu alanlarda, doğal insani ihtiyaçları karşılamaya yönelik tedbirler alındığı için, tuvalet eksikliği göze çarpmıyor. Ancak İzmir'de durum biraz farklı. Egeli SABAH, kentin 40 kilometrelik sahil şeridinde halka açık tuvaletlerin sadece belli başlı başlı vapur iskelelerinde bulunduğunu gündeme getirmiş, vatandaşları sıkıntıya sokan bu eksikliğin giderilmesi konusunda kenti yönetenleri uyarma görevini yerine getirmişti. Geçen sürede bu konuda atılmış bir adım söz konusu değil. Bunun yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce "Toplu Ulaşımda Düğüm Çözülüyor" sloganı ile aktarmalı ulaşım yaygın hale getirilirken, söz konusu projenin halka açık tuvalet gereksinimini doğurduğunun gözardı edildiği görülüyor. Zira gün boyunca yoğun sirkülasyonun yaşandığı aktarma merkezinde halka açık tek bir tuvalet bulunmuyor. İzmir Metrosu'nda 17, İZBAN 32 durak bulunuyor. Ancak Halkapınar Aktarma Merkezi'nde dahi halka açık bir tuvalet inşası düşünülmemiş. Bu eksiklik, "İzmir Büyükşehir Belediyesi, halka açık alanlarda tuvalet bulunmamasını, önemsiz bir detay olarak mı görüyor" sorusunu akla getiriyor. Zira duraklarda, aktarma merkezlerinde bekleyen, özellilkle yaşlı vatandaşlar, bu konuda sorun yaşıyor. Aliağa'dan İZBAN'a binen ve yaklaşık 1 saat yolculuk ederek Halkapınar Aktarma Merkezi'ne gelen vatandaşlar, buradan otobüs veya metroya binmek üzere aktarma yapıyor. Aliağa'dan gelen bir yolcu, aktarma ile birlikte ortalama 1,5 saatini yolda geçirmiş oluyor. Toplu ulaşımı kullanan vatandaşların arasında hasta, yaşlı ve çocukların da olduğu düşünüldüğünde, kent içi toplu ulaşım ağında, can damarı görülen merkezde bile halka açık tuvalet bulunmaması önemli bir eksiklik olarak ortaya çıkıyor.

İSTANBUL'DA VAR
İstanbul metrosunda toplam 54 noktada bulunan halka açık tuvalet yolculara hizmet veriyor. Kısa mesafeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi ulaşımında yaptığı değişiklikle daha uzun sürelerde gitmeye başladıklarını belirten vatandaşlar, "Herkesin insani ihtiyaçları olabilir. Yolculuk süreleri uzadı. İZBAN ve Metro'da bir tane tuvalet yok. İstanbul Metrosu'nda her yerde tuvalet var" diyerek İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerini tuvalet sorununu çözmesi konusunda göreve çağırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sık dişini İzmirli!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN