Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tasarım kenti olmalıyız

Londra Tasarım Festivali'ne katılan Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu, 'in de bir tasarım kenti olarak kalkınabileceğini belirtti, "Bölgemizi, ülkenin yaratıcı endüstri merkezi yapmayı hedefliyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Londra Tasarım Festivali'nde 'i temsil eden, Akdeniz Akademisi Tasarım Koordinatörü, Yönetim Kurulu ve Bilim Kurulu üyesi Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu, 380 bin kişinin çalıştığı yaratıcı tasarım endüstrisinin 2012'de Londra'ya yaklaşık 70 milyar lira kazandırdığını belirtti. Prof. Dr. Balcıoğlu, "İzmir'de İzmirliler için proje üreterek, Londra'nın bu iddiasını yakalamak istiyoruz. İzmir ve Ege Bölgesi tekstilden cama, mobilyadan elektronik sanayiye kadar birçok alanda söz sahibi. Bu üretime daha fazla tasarım katıp katma değer yaratarak kentimizi ve bölgemizi, Türkiye'nin yaratıcı endüstri merkezi yapmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Geçtiğimiz ay, Londra Tasarım Festivali'nde İzmir'i ve Akdeniz Akademisi'ni temsil eden Prof. Dr. Balcıoğlu, "Dünyadaki yaratıcı endüstrinin merkezi Londra, uluslararası alandaki tasarımcı ve sanatçıların da buluşma noktası oldu. 11 yıldır düzenlenen Festival, dünyanın en önemli tasarım olaylarından biri. Seminerler, etkinlikler, workshoplar ve sergiler, şehrin dört bir yanındaydı. 400 binin üzerinde kişi, yalnızca bu etkinliği ziyaret etti. Londra, tasarım ve bunun yarattığı endüstriden yılda 70 milyar TL kazanıyor. Kendi tasarım ürünlerini tanıtıp yaptıkları işlerin farklı ülkelerde sergilenmesini sağlıyorlar. Tasarımı, dünyaya pazarlıyorlar" dedi.

'HALKA ANLATABİLMELİYİZ'
Akdeniz Akademisi'nin hedefinin Londra'nın ulaştığı noktayla örtüştüğünü kaydeden Balcıoğlu, "Akademi'nin amacı, İzmir'i tasarım kenti yapmak, kentin tarihle ilişkisini kurmak, sanatla bağlarını güçlendirmek ve organik tarımı teşvik etmek. Bu amaçlar için çeşitli projeler üretiliyor. Örneğin İzmir'de bir tasarım tanıtım platformu kurmak üzere İZKA'ya başvurduk. Bir tasarım müzesi hayalimiz var. Ancak önemli olan halka tasarımı anlatabilmek. Tasarım üretimini ve kalitesini hızlandırmak için halktaki bilinci geliştirmek, duyarlılığı artırmak zorundayız. Güçlü bir potansiyelimiz var. İzmir'de 150 bin üniversite öğrencisi bulunuyor. İzmir, konum itibariyle, eğitimli nüfusuyla çok avantajlı. Neden İzmir; İzmirliler için proje üreterek, Londra'nın bu iddiasından esinlenmesin? Londra'nın ulaştığı rakamın 10'da birine bile ulaşsak bu ekonomimize, ihracatımıza ve istihdamımıza büyük katkı sağlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarım kenti olmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN