Türkiye'nin en iyi haber sitesi

torba bereketİ

Torba Yasa'dan yararlanmak için 'de 29 bin başvuru yapıldığını belirten Engin, "800 bin mükellefin 6 milyar liralık borcu, yapılandırma kapsamında. Artık tolerans yok" dedi

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda, İzmir Vergi Dairesi'nin çalışmaları, İzmir'deki vergi tahakkuk ve tahsilat oranları ile Torba Yasa ile ilgili bilgi verdi. Torba Yasa'dan yararlanmak için İzmir'de 29 bin başvuru yapıldığını açıklayan Engin, "Şu ana kadar hesaplanan yapılandırma tutarı 200 milyon liraya ulaştı.Yapılandırmaya konu olan borcun tutarının yaklaşık 6 milyar lira, borçlu mükellef sayısının ise 800 bin kişi. Vergide bu son fırsat. Artık tolerans yok. Bu aşamadan sonra haciz işlemleri, banka hesaplarına bloke koyma işlemleri başlayacak" dedi. Vergi borçlar�� için son başvurunun 1 Aralık, kasa affı için 31 Aralık, SGK'nın genel başvurularının 1 Ocak ve prim borcu ödemeleri için başvuru süresinin yasanın çıkmasından sonra 7 ay olduğunu dile getiren Engin, "Yaklaşık 8 aydır haciz, e-haciz ve cezai işlemleri minimum seviyeye indirmiştik. Torba Yasa mükellefin borcu için son yapılandırma. Vergide fırsat zamanıdır. Bu son fırsattır. Artık tolerans yok. Bu aşamadan sonra haciz işlemleri, banka hesaplarına bloke koyma işlemleri başlayacak. Mükellefleri iyi niyetle bekleyeceğiz. Ama başvuru sonrası bu yolları tatbik etmek zorunda kalacağız. Bu süreci olumlu devam ettiren mükelleflerle yolumuza devam edeceğiz. Art niyetli olanlara da gereken uygulamaları yapacağız" diye konuştu.

AF DEĞİL, YAPILANDIRMA

Başvuru sayısının beklentilerinin üzerinde olduğunu dile getiren Engin, bayram sonrası 15 bin yeni başvurunun yapıldığını, toplam başvuran mükellef sayısının 29 bine ulaştığını söyledi. Engin, "Türkiye genelinde tahakkuk eden borç 67milyar lira. İzmir'de hesaplama yaptığımız tutar yaklaşık 6 milyar lira. Yarıdan fazlasını tahsil etmeyi hedefliyoruz" dedi. Vergi dairelerinde yoğunluğun olmadığını da belirten Engin, artık başvuruların elektronik ortamda yapıldığını, ödemelerin de bankalardan gerçekleştirildiğini hatırlattı. Yasaya kamuoyunda 'af şeklinde olmadı' diye yorumların yapıldığını kaydeden Engin, vergisini düzenli ödeyenlerin de 'cezalandırılıyoruz' eleştirilerini olduğunu söyledi. Engin, şöyle konuştu: "Bakanlığımız bu defa böyle bir düşünce olmasın, vergisini düzenli ödeyenler mağdur olmasın diye af anlamında bir düzenleme yapmadı. Borç ve alacaklar günün koşullarına göre yeniden yapılandırıldı. Vergi aslı aynen duruyor. Faiz anlamındaki tutarların günün koşullarına göre uyarlanmış haldedir. Terkin edilen tutarlar da af anlamında değerlendirilmemeli. O tutarların tahsilatı için devletin harcayacağı tutar tahsilattan daha yüksek tutuyor." Kanuna kredi kartıyla ödeme kolaylığı getirildiğini belirten Engin, önümüzdeki dönem tüm borçlar için kredi kartı getirilebileceğini söyledi.

İZMİR, ZORU SEVMİYOR

Tahakkukta İzmir'in payının yüzde 10.29, tahsilatta yüzde 11 olduğunu vurgulayan Engin, "İzmir, İstanbul ve Ankara'dan sonra üçüncü büyük il. Ama İzmir gerçek gücünü ortaya koyamıyor. Bu başarısızlık ve beceriksizlik değil İzmirli'nin kendi isteği ve felsefesinden kaynaklanıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
torba bereketİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN