Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tepkiler olmasa da vazgeçilecek miydi?

CHP'li Tire Belediyesi, köy taşınmazlarını satma kararından vazgeçti. Ancak 45 dönüm arazinin İlçe Başkanı'na satıldığı ortaya çıkınca ortalık karıştı ve bir kez daha "satış olmayacak" denildi

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Tepkiler olmasa da vazgeçilecek miydi?
'in gündemini uzun süredir meşgul eden Tire'de köy tüzel kişiliğine ait taşınmazların, ihaleyle satılmasına ilişkin CHP'li belediyeden bir kez daha "satıştan vazgeçildiği" açıklaması geldi. Tire'deki törene katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "köylünün mallarını satmayacağız" sözünün arkasında olduklarını ancak bu konunun "çok konuşulduğunu" ifade ederek, "Olayı çarpıtmayalım. Biz 'Tire Belediyesi otelini, iş hanını, Gökçen'den devralınmış binaları, daireleri satmayacak' demedik. İki gündür de Gökçen'deki 45 dönüm araziyi alan Mehmet Birlik (CHP İlçe Başkanı) ile görüştük. Ve bir konuda mutabık kaldık. Teminatını yakıyor, araziyi almaktan vazgeçiyor. Kendisine bu anlayışından dolayı teşekkür ediyorum"dedi. Kendisine ait "ham yaptırmayacağız" sözüne atfen kullanılan gazete başlıklarına tepki gösteren Kocaoğlu" Bir de ham hum şaralop çıktı. Ham hum şaralop, göz açıp kapayıncaya kadar bir şeyi götürmek anlamına gelir. Bizim anladığımız budur. Biz 'ham yaptırmayacağız' diyoruz. Yani 'yediremeyeceğiz' diyoruz. Ham hum şaralop başka bir iş. Bizim söylediğimizin tam tersi. Götürmek anlamına geliyor" şeklinde anlaşılması güç bir savunma yaptı. Ancak "Tire'de köy arazisinin CHP'li ilçe başkanına satılmasına yönelik kamuoyunda tepki oluşmasa ve gazetelerde konu gündeme getirilmese, yine de ilçe başkanı ile görüşüp araziyi almaktan vazgeçmeye ikna edecek miydi" sorusuna bir açıklık getirmedi.

SEN BİNALARI SAT!

Tire Belediye Başkan Tayfur Çiçek ise "yazılıp çizilenlere" hukukçuların cevap vereceğini söyleyerek, "Sağolsun Aziz Bey biraz evvel güvence verdi. 'Sen binaları sat. Araziler Gökçen Belediyesi'nin malı da olsa onları satma' dedi. Aziz Bey benim çok güvendiğim ve kendime rehber edindiğim bir insan; onun sözü bizim için kanundur. Onu asla kırmamız söz konusu değil. Köylü vatandaşlarımız rahat olsunlar" dedi.

YANLIŞTAN DÖNMEK ERDEM

Tire Belediyesi'nin kapanan Gökçen Beldesi'nden gelen 40 dönümlük arazisini alan CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Birlik'in, Kocaoğlu'nun araya girmesi sonrası 32 bin liralık teminatı yakarak, bu işlemden vazgeçmesine ilişkin AK Parti'den gelen ilk tepki "Yanlıştan dönmek erdemdir" oldu. İl Başkanı Bülent Delican Twitter hesabından "Tire'de CHP'li belediye tarafından satışa çıkarılan köylünün kullandığı araziyi alan CHP Ödemiş İlçe Başkanı vazgeçmek durumunda kalmış. CHP aldı, CHP sattı ve sonunda teminatı yakarak yanlıştan çark etmek durumunda kaldı.Fazla söze gerek yok, yine haklı çıktık. Yanlıştan dönmek erdemdir. Kendilerine teşekkür ediyoruz.Umarız, üçüncü bir teşekkür etme durumunda kalmayız. Köylünün malı köylüde kalsın, hiçbir şekilde rant konusu yapılmasın" şeklinde düşüncelerini paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tepkiler olmasa da vazgeçilecek miydi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN