Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en pahalı otoparkı!

Büyükşehir Belediyesi, hizmet binasını taşıma kararı aldığı Akdemir Plaza'ya 5 aydır kira ödüyor ancak yalnızca otoparkını kullanıyor. Tefrişat işleri tamamlanınca, binaya taşınılacağı açıklandı ancak şimdiye kadar ziyan edilen paranın miktarı 875 bin lirayı buldu

Giriş Tarihi: 14.10.2014
Dünyanın en pahalı otoparkı!
Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binasını taşımak üzere 1 Haziran 2014'te, aylık 175 bin lira bedelle kira sözleşmesi yaptığı Halkapınar'daki Akdemir Plaza'ya aradan geçen beş aylık süreçte halen taşınamadı. Egeli SABAH'ın ağustos ayında "İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu" başlığı ile konuyu gündeme taşımasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi plazanın otoparkını, belediye otobüslerinin park yeri olarak kullanmaya başladı. Belediyeden alınan bilgiye göre binadaki tadilat tamamlandı ve tefrişat işlemine geçildi. Tefrişatın da bitmesinden sonra hizmet binası Akdemir Plaza'ya taşınacak. Ancak şimdiye kadar tahakkuk eden kira bedeli, yani boşa harcanan kamu kaynağının miktarı 875 bin lira oldu. 5 ayda tadilatı tamamlanıp hizmete alınamayan binanın yalnızca otoparkı için 875 bin lira ödenmesi, "Dünyanın en pahalı otoparkını İzmir Büyükşehir Belediyesi kullanıyor" yorumunu da beraberinde getirdi.

DEPREM KORKUTMUŞTU

Gökçeada açıklarında mayıs ayında meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki deprem İzmir'de de ciddi biçimde hissedilmiş, ardından Egeli SABAH, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet verdiği belediye sarayının depreme dayanıksız olduğunu duyurmuştu. İzmir gündemine bomba gibi düşen haberin ardından hizmet binasını taşımak için apar topar bina arayışına giren Büyükşehir Belediyesi, çareyi Halkapınar'da bulunan Akdemir Plaza'da buldu. Aylık 175 bin lira gibi astronomik bir kira bedeli karşılığı mal sahibi ile 1 Haziran 2014 tarihinden geçerli olmak üzere 3 yıllık sözleşme yapıldı. Akdemir Plaza skandalının ağustos ayında, "İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu" başlıklı haberle Egeli SABAH tarafından duyurulmasının ardından Büyükşehir Belediyesi, binaya yerleşememesine rağmen otoparkını kullanmaya başladı. Aktarmalı Ulaşım sistemine çerçevesinde, kent için ulaşımın aktarma merkezi konumundaki Halkapınar'da Akdemir Plaza'nın otoparkı otobüs son durağı ve otobüslerin park yeri olarak kullanılmaya başlandı. Başka bir deyişle İzmir Büyükşehir Belediyesi aylığı 175 bin liraya otopark kiralamış oldu. Belediyeden yapılan açıklamaya göre tefrişat işlemleri bittiğinde binaya Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Tarım, Ulaşım, Banliyö ve Raylı Sistem ile Altyapı Hizmetleri Daire Başkanlıkları taşınacak. Konak'taki mevcut Belediye Sarayı'nda boş kalan yerlerde binanın güçlendirme çalışmaları başlayacak. Yapılacak olan güçlendirme tadilatlarının uzaması durumunda 3 yıllık yapılan kira sözleşmesi uzatılarak Akdemir plaza bir süre daha Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmaya devam edilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en pahalı otoparkı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN