Balık baştan kokmuştu!

Giriş Tarihi: 17.10.2014
Balık baştan kokmuştu!

Çakabey'in Yalova'daki tersaneye geri gönderilmesini 'skandal' olarak yorumlayan AK Partili Doğan, "Gemi siparişleri baştan sona yanlıştı. Kocaoğlu'nu uyarmıştık. Ayrıca gemiler için gerekli olan iskele de yok" dedi

Seçimler öncesi İzmir'e getirilen ancak eksikleri bulunduğu için 84 gün sefere çıkarılamayan Çakabey gemisi şartnameye aykırı kabul yapıldığı ortaya çıkınca, kızağa çekilmişti. Geminin Yalova'daki tersaneye geri gönderilmesiyle ilgili konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Gemi siparişleri baştan sona yanlıştı. Bu gemilerin yanaşması için gerekli olan iskeleler yok. Sadece Konak ve Bostanlı arasında sefer yapılabilecek. Oysa bu gemilerden Körfez'in çevresindekilerin de yararlanabiliyor olması gerekirdi. Ancak diğer iskelelerin bu gemilerin yanaşacak alt yapısı yok. Bu da ayrı bir masraf" dedi.

BİLE BİLE LADES
İzmir Büyükehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 30 Mart yerel seçimleri öncesinde İzmir Körfezi'ne yolcu taşımacılığı için gemiler sipariş ettiğini belirten AK Partili Bilal Doğan "Ancak bu siparişler baştan sona yanlıştı. Çünkü bu gemilere Gemi Mühendisleri Odası karşı çıkmıştı. Uzman kişilerin karşı çıkmasına rağmen Sayın Kocaoğlu her zamanki 'ben bilirim' tavrını sürdürdü. Bu konuda yetkin olmayan kişilerin kendisine önerisiyle şu anda geri gönderilen gemileri sipariş etti" diye konuştu. Gemi mühendisi olan Bakan Binali Yıldırım'ın görüşlerinden ve tecrübelerinden yararlanması halinde, böyle sıkıntılar yaşanmayacağını vurgulayan Doğan, şöyle devam etti; "Kaldı ki Sayın Binali Yıldırım bu konuda ve İzmir ile ilgili her türlü projede destek vereceğini açıklamıştı. Ancak Sayın Kocaoğlu böyle bir destek istemediği gibi İzmirlinin milyonlarca parasını sokağa attı. İzmirli hemşerilerimin o günlerde söylediklerimizi hatırlayacaklardır. Başta Bakanımız Binali Yıldırım olmak üzere Sayın Kocaoğlu, 'Bu gemiler İzmir Körfezi'nde yolcu taşımaya uygun değil. Teknik bir arıza olduğunda İzmir'de bu arızayı giderecek teknik birimler olmadığı gibi herhangi bir acil durumda bu konuya müdahale edecek yeterli ekipman ve personel yok' şeklinde uyarılmıştı."

FİYASKOYA DÖNÜŞTÜ
Gemilerin geldikten sonra bile henüz çalışmadan arıza yaptıklarını hatırlatan Doğan, "Uzun bir süre sonra arızalar giderildi. Sefere kondu. Ancak sonuç ortada. Sırf seçimlerden önce İzmirli hemşerilerimizin gözünü boyamak için günü kurtarmak için İzmir Körfezi'ne uygun olmayan bu gemiler getirildi. İzmirlilerin parası çarçur edildi" dedi.

TERS TAVIR SERGİLEDİ

Kocaoğlu'nun yapılan eleştirilere de sert tepki verdiğini söyleyen Doğan, "Her fırsatta söylediği bu kenti birlikte yönetelim ortak akılla yönetelim açıklamalarına ters tavırlar sergilemeye devam ediyor. Ulaşımda Sayın Kocaoğlu büyük bir fiyasko yaşıyor ancak bunun cefasını da İzmirli çekiyor. Tıpkı aktarmalı sistemde olduğu gibi halkımız deniz ulaşımında da sıkıntı çekmeye devam edecek. Kocaoğlu İzmirlileri deniz ile buluşturamadı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balık baştan kokmuştu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN