Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu bina kimin?

Bu bİna kİmİn? İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin daha taşınmadan, 875 bin lira kira ödemesi, "Akdemir Plaza kime ait" sorusunu akla getirdi. İzmirliler, belediyeden bu konuda açıklama yapmasını bekliyor

Giriş Tarihi: 17.10.2014
Bu bina kimin?
Hizmet binası depreme dayanıksız çıkınca, Akdemir Plaza'yı kiralama yoluna giden İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, daha taşınmadan 5 aylık kira bedeli 875 bin lirayı ödemesi, ayrıca üç yıllık sözleşme karşılığında belediye kasasından 6 milyon 300 bin lira çıkacak olması, "Bu bina kimin" sorusunu akıllara getirdi. Egeli SABAH'ın gündeme taşıdığı skandallar zincirini AK Partili vekiller, araştırma önergesi ile TBMM gündemine taşımaya hazırlanırken, "Belediyenin imkanları birilerine peşkeş çekiliyor" değerlendirmesi yaptı. AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, "İzmir'de yerel yönetimler hizmet üretmiyor. Ancak eşi dostu işe almak, eşin dostun yerlerini kiralamak, İzmir'in imkanlarını eşe dosta peşkeş çekmek suretiyle çarçur ediyorlar. İzmir'e yapılan yatırımları engellemek için her türlü desteği veriyorlar. Onun dışında İzmir diğer illerden geri kaldığı zaman bunun sebebini de Hükümet olarak gösteriyorlar. İzmirli bunu ne şekilde değerlendirecekse değerlendirsin. Ama görünen köy kılavuz istemez" şeklinde konuştu. Rifat Sait ise Egeli SABAH'ta yer alan haberleri takip ettiğini, söz konusu kiralama işlemin hem siyasi hem de ahlaki açıdan sıkıntılı olduğunu belirtti. 3 yıl için verilecek 6 milyon 300 bin liranın çok ciddi bir rakam olduğuna dikkat çeken Sait, şöyle devam etti: "İzmirlinin parası boşa gidiyor. İzmir milletvekili olarak Aziz Kocaoğlu'na şunu soruyorum; neden Akdemir Plaza? Isıtma ve soğutma sistemleri çalışmıyorsa bu kadar para vermenin anlamı ne? 1 sene boyunca taşınılamayacaksa neden Akdemir Plaza'yı seçtiler? Bu sorulara cevap bekliyorum. Aziz Bey bu sorulara cevap vermezse Egeli SABAH'ta çıkan haberi delil gösterip Meclis araştırma önergesi verebilirim. Sayın Başkan lütfedip açıklama yaparsa, gerginlik biter. İzmir'in parasını böyle çarçur edemez. İnsanın Allah'tan korkması lazım. Bu işin altından hele hele farklı şeyler çıkarsa daha kötü olur. Niye altyapısı hazır olmayan bir binaya bu kadar para verildi?"

KİRA, DEĞERİNDEN FAZLA

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ da bir "peşkeş çekme" durumuyla karşı karşıya olunduğunu savunarak, "İzmirlinin parasının ham yapıldığını, birilerine peşkeş çekildiğini gösteren nokta, Kiralanmış olmasına rağmen buraya 5 aydır taşınılmamış olması ve aylık ciddi bir meblağın ödenmesidir. Ben de bölgeyi tanıyan biri olarak net bir şekilde söyleyebileceğim bir şey var ki, burada değerinden fazla bir kiralama yapıldığıdır. 3 husus önemli. Birincisi değerinden çok daha fazla bir kiralamanın yapıldığı çok açık. Bu anlamda birilerine peşkeş çekme söz konusu. İkincisi 5 aydır boşuna para ödeniyor. Üçüncüsü de, belki de en önemli nokta. Bence İzmirlilerin bu konuda aydınlatılması gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı'nın bu konuda kesin açıklama yapması gerekiyor. Bu bina kime ait? Bu konuda İzmir kamuoyu ve İzmir'de söz sahibi olan insanlar açıklama bekliyorlar. Bizler de İzmir'in hakkını korumaya devam edeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu bina kimin?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN