Gün ayrışma değil kaynaşma günü

Giriş Tarihi: 17.10.2014
Gün ayrışma değil kaynaşma günü

de işçi ve işveren örgütleri yaptıkları ortak açıklamayla IŞİD bahanesiyle yapılan izinsiz gösterilerdeki şiddet eylemlerini protesto etti, sağduyu çağrısında bulundu

İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) düzenlenen toplantıda bir araya gelen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü, Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği İzmir Şubesi Başkanı Ümit Ülkü, Türk- İş 3. Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç, Hak - İş İzmir İl Temsilcisi Hamiyet Boyacı, TİSK İzmir İl Temsilcisi Doğan İnceman ve DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ortak açıklama yaptı.

TOKALAŞAN EL GEREKLİ
Açıklamada Kobani bölgesindeki çatışmalar nedeniyle yaşanan şiddet olaylarının, büyük üzüntü ve endişe ile izlendiği ve kınandığı belirtildi. Bu durumun Türkiye'nin "duygu coğrafyasında" derin çatlaklara yol açabileceğine dikkat çeken açıklamada, "Gün ayrışma değil, kaynaşma günüdür. Yumruk sıkan ele değil, tokalaşan ele ihtiyacımız var. Ötekileştirmeye değil kucaklaşmaya ihtiyacımız var. Yakılan değil yapılan okula ihtiyacımız var. Herkesi, karşısındakini anlamaya ve dinlemeye davet ediyoruz. Dinlemeden harekete geçmenin etkisinin karşı tepkiyi doğuracağı unutulmamalı. Farklı düşünceleri çatıştırarak değil bunları birleştirerek yaratacağımız sinerjiyi ülkemiz ve halkımızın yararına dönüştürmeliyiz. Bizim için vazgeçilmez olan ülkemizin birlik ve bölünmez bütünlüğünün korunmasıdır. Bugün her ne kadar olaylar bir parça durulmuş olsa da toplumda bir gaz sıkışmasını andıran bir gerilim, bir enerji birikimi olduğu gerçeğini de göz ardı etmemeliyiz. Bu enerjinin kötü şekilde boşalmasını, toplumsal hayatımızda derin fay kırıklarına yol açacak kırılmaların yaşanmaması için de söylemlerin yumuşatılması ve gerilimden uzak durulması gerekiyor. Aynı zamanda, bu olayların ekonomik, sosyolojik ve psikolojik nedenleri analiz edilmeli ve bu nedenleri ortadan kaldıracak çalışmalara hemen başlanmalıdır"denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gün ayrışma değil kaynaşma günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN