Fuar alanında bir şok daha

Giriş Tarihi: 18.10.2014
Fuar alanında bir şok daha

Bakanlık müfettişlerinin Yeni Fuar Alanı inşaatını mühürlemesinin ardından yüklenici firma eksikleri tamamlayamadı. Bu nedenle kapatma kararı kaldırılmadı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin, Egeli SABAH'ın haberlerini ihbar kabul ederek, yürüttükleri incelemenin ardından, iş güvenliğine ilişkin gerekli tedbirlerin alınmadığını belirleyerek mühürlediği Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı inşaatı bir süre daha kapalı kalacak. Şantiye sahasında ikinci kez incelemede bulunan iş müfettişleri tespit ettikleri eksiklerin giderilmediğini görünce kapatmanın devamı yönünde karar verdi. Yüklenici firmaya 15 gün daha ek süre tanınırken, karar İzmir Büyükşehir Belediyesinde şok etkisi yarattı. Firmaya tanınan süre içinde sadece eksikleri gidermesi, imalat yapmaması yönünde de uyarıda bulunuldu. Bu süre zarfında da işçilerin can güvenliği açısından gerekli önlemlerin alınmadığı tespit edilirse kapatma süresinin uzayabileceği ifade edildi. Yeni Fuar Alanı inşaatında, şantiyenin tam ortasından geçen yüksek gerilim hattının, çalışan işçilerin can güvenliğini tehdit ettiğine yönelik Egeli SABAH'ta yayımlanan haberi ihbar kabul eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu müfettişleri eylül ayı sonunda şantiye sahasında ani denetim yaptı. 2 gün süren denetimlerin ardından müfettişler işçilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden 8 kusur tespit ederek inşaatı durdurdu. Ardından da yüklenici firmanın başvurusu üzerine eksiklerin tamamlanması için Ermit İnşaat'a süre verildi. Durdurma kararı İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde ve yüklenici Ermit İnşaat'ta şok etkisi yarattı. Ermit İnşaat, tanınan süre içinde eksikleri gidermek için çalışma başlattı. Kurban Bayramı'nda verilen süre doldu ama işçilerin can güvenliğini tehdit eden 8 unsur bir türlü giderilemedi. Bayram sonrası teftiş kurulu müfettişleri şantiye sahasında yeniden incelemelerde bulundu. Daha önceki denetimlerde belirlenen eksiklerin bazılarının giderildiği ancak risklerin halen ortadan kalkmadığı tespit edildi. Bunun üzerine rapor hazırlayan müfettişler kapatmanın devamına karar verdi. Ardından da yüklenici firmanın yaptığı başvuru çerçevesinde, eksikleri tamamlaması için 15 gün daha ek süre tanındı. İnşaatın devamına izin verilmesini bekleyen belediye ve firma yetkilileri bu kararla adeta şoke oldu. İkinci kez tanınan sürenin dolmasının ardından müfettişler tekrar denetim yapacak. Eksiklerin giderildiğine kanaat getirilirse maliyeti 300 milyonluk lirayı bulan Yeni Fuar Alanı inşaatında çalışmalar kaldığı yerden başlayabilecek. Aksi durumda çalışmalar yürümeyecek.

PARA CEZASI DA GELEBİLİR

Yüklenici Ermit İnşaat, belirlenen sürede çalışmaları tamamlayamayınca, işin sarkmasına gerekçe olarak deplasesi Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olan yüksek gerilim hattını göstermiş, ardından da İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuruda bulunarak durum tespiti istemiş, bilirkişi heyeti mahkemeye sunduğu raporda enerji nakil hattının, inşaat faaliyetlerini engellediğini kaydetmişti. Bilirkişilerin hazırladığı raporla, TEİAŞ'ın Büyükşehir Belediyesi'ne ve yüklenici ERMİT İnşaat'a gönderdiği uyarı yazılarına ulaşan Egeli SABAH 22 Eylül'de haberi "İşçi güvenliği kimin umurunda" başlığı ile manşetten duyurmuş, haberi ihbar kabul ederek, inceleme başlatan İzmir İş Teftiş Kurulu Müfettişleri 8 maddeden oluşan eksik tespit ederek, inşaatı durdurmuştu. Yetkililer, daha sonra para cezasının da gündeme gelebileceğini ifade etti.

BELİRLENEN EKSİKLER

Enerji nakil hatlarının çevresinde gerekli güvenlik mesafesi bırakılmamış. Enerji nakil hatlarının bulunduğu alanlarda yapılan çalışmalarda hattın altında çalışma yapılmaması ve güvenlik mesafelerine uyulması, vinç ve benzeri iş makinelerinin hattan uzak tutulmasına ilişkin bariyer ve ikaz levhaları yok. İşçilerin yüksekten düşme tehlikesine karşı koruma tedbirlerinin bu riski ortadan kaldıracak şekilde alınmamış. Geçitler işçileri düşmekten ve düşen kişileri de koruyacak şekilde yapılmamış. İşçilerin üzerinde çalıştığı iskele platformlarında çalışanların düşebileceği boşluklar var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fuar alanında bir şok daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN