Yıldırım destek

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Yıldırım destek

Ankara'da İTO heyeti ile bir araya gelen Binali Yıldırım, kruvaziyer turizmine destek sözü verdi. Yıldırım, kruvaziyer için pilotaj, römorkör, fener gibi konularda çalışma yapacağını ifade etti

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş başkanlığındaki İTO heyeti, Ankara'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti İzmir Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Ziya Altunyaldız ile görüştü. İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yilmaz ile birlikte Binali Yıldırım'ı ziyaret eden Demirtaş, kruvaziyer turizminin geliştirilebilmesi için yapılması gereken çalışmaların yer aldığı raporu Yıldırım'a sunarak destek istedi. Demirtaş, "Artık İzmir'in homeport olmaya ihtiyacı var. Dış hat direk uçuş bağlantılarının güçlendirilmesine ihtiyacımız var. 2016'ya hazır olmak istiyoruz. Bunun için de kruvaziyer şirketlerinin limanla ilgili sorunlarını halletmemiz gerekiyor. Havalimanı ile liman arasındaki bağlantıyı kurmamız şart. Limana kruvaziyer yolcu terminali kazandırılması, Izmir Alsancak Limani'nda konteyner ve kruvaziyer yatırımlarının devam etmesi, ro-ro ve ro-pax gemilerim yanaşabileceği bir terminal yaratılması gerekiyor. Ayrıca, Türkiye Kruvaziyer Platformu'nun ikinci genel toplantısını en kısa zamanda düzenlemeliyiz" dedi.

BALIK HALİ TAŞINACAK

Demirtaş ayrıca, İzmir Yarımada'da su ürünleri ihtisas organize sanayi bölgelerinin kurulması, İzmir balık halinin Güzelbahçe'de deniz kenarına taşınması, pasaport yat limanı projesi ve ticaret odalarının kentsel dönüşüm projelerinde yer alması konularında da, Yıldırım'dan destek istedi. Binali Yıldırım, kruvaziyer gemiler için pilotaj, römorkör, fener, sahil sıhhiye ve liman ücretlerinin uygun hale getirilmesi ve ücretlerde yeniden değerlendirme yapılması konusunda çalışma yapacağını ifade etti. Yıldırım ayrıca, pasaport limanı dalgakıran projesi, Balık Hali'nin deniz kenarına taşınması konularıyla da ilgileneceğini belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a, doğalgaz santrallerinin önemli zorluklar içinde olduğunu ve ödeme güçlüğü çektiğini aktaran Demirtaş, "Bugünlerde dert çok, biz de size dert anlatmaya geldik" dedi. Demirtaş, Anadolu ve Trakya Doğalgaz Santralleri Derneği (DOĞSANT) üyelerinin toplam kurulu güç kapasitesinin 3.000 MW'a yakın olduğunu, yeni üyeler ile birlikte bu kapasitenin daha da artacağına dikkat çekerek, "Organize Sanayi Bölgeleri olarak her bölgede santral kurmayı gündeme aldık ancak maliyetlerin yüksek olması nedeniyle santraller kendi OSB'lerine dahi elektrik veremedi. Sektör kurak bir sezonda ancak Bakanlıkça alınacak önlemler sonunda tüm sektörün gelir elde edeceğine inanıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldırım destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN