Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buradan çıkış yok!

Büyükşehir'in Gaziemir'de inşa ettiği Yeni Fuar Alanı'nın can güvenliği olmadığı gerekçesiyle mühürlenmesi sonrası şimdi de yol krizi patlak verdi. Fuar'dan çevre yoluna bağlanacak çıkış projesine, 'trafik güvenliğini tehlikeye düşüreceği' için Karayolları tarafından onay verilmedi

Giriş Tarihi: 20.10.2014
Buradan çıkış yok!
Egeli Sabah'ın etkili yayınları sayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziemir'de yapımını sürdürdüğü Yeni Fuar Alanı İnşaatı'nın 'iş güvenliği olmadığı' gerekçesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu müfettişlerince mühürlenmesinin ardından şimdi de 300 milyon liralık dev yatırımda yol krizi patlak verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yeni Fuar Alanı'nın çevre yoluna bağlantısını sağlayan giriş-çıkıp projeleri, Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından trafik güvenliğini tehdit etmesi nedeniyle kabul görmedi. Yapılan revizyonla, Karayolları çevre yolundan fuar alanına giriş projesini onaylarken çıkışa onay vermedi. Karayolları, onaylamama gerekçesi olarak da Fuar Alanı'ndan çevre yoluna bağlantıyı sağlaması öngörülen çıkışın Gaziemir kavşağına çok yakın olması dolayısı ile de trafik güvenliğini tehlikeye düşüreceğini gösterdi. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Akçay Caddesi'ne yapmayı planladığı bağlantı yolu da kamulaştırma çalışmaları tamamlanamadığı için bir türlü başlayamadı. Durum böyle olunca dev yatırımın olmazsa olmazları arasında yer alan ulaşım yolu sorunu da bir türlü çözülemedi. Yeni Fuar Alanı'ndan çıkışın nereden sağlanacağı merak konusu olurken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "2015 yılı Mart ayında yapılacak Uluslar arası Mermer Fuarına yetiştireceğiz" dediği Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı'nın yolunun halen yapılamamış olması kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

KRİZLER PEŞ PEŞE
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 300 milyon liranın üzerinde bir yatırımla hayata geçirmeyi öngördüğü projenin halen yol bağlantılarının olmaması Başkan Kocaoğlu'nun Yeni Fuar Alanı için koyduğu 2015 yılı Mart ayı hedefini de tehlikeye düşürdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Serbest Bölge'nin arkasında, çevre yolunun hemen yanında, inşaatını sürdürdüğü Yeni Fuar Alanı'na giriş ve çıkışı sağlayabilmek için proje hazırladı. Hazırlanan proje karayollarının onayına sunuldu. Karayolları İzmir 2. Bölge Müdürlüğü, yaptığı inceleme sonucunda küçük bir revizyonla çevre yolundan Yeni Fuar Alanı'na girişi öngören projeyi onaylarken, Yeni Fuar Alanı'ndan yine çevre yoluna çıkışı öngören projeye sıcak bakmadı. Karayolları Bölge Müdürlüğü, çevre yolunun Gaziemir çıkışına çok yakın olması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'nin çıkışla ilgili hazırladığı projeye onay vermedi. Karayolları İzmir 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu çıkış projesini trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu için uygun görmediklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin başvurusu üzerine Karayolları Genel Müdürlüğü ile koordineli şekilde projeyi incelediklerini belirten Uraloğlu, "Proje üzerinde yaptığımız incelemede sadece fuar girişine ufak bir revize ile müsaade edebileceğimizi, çıkışın ise otoyolun Gaziemir çıkışına yakın olduğu için trafik güvenliğini tehlikeye düşüreceğini bunun sonucu olarak da kazalara sebebiyet vereceğini belirterek uygun görmedik. Konu hakkındaki görüşlerimizi içeren yazıyı da Büyükşehir'e ilettik. Kendileri ile mutabık kaldık" diye konuştu.

KAZALARA NEDEN OLUR

Otoyol standartlarına göre iki kavşak arasında belli bir mesafe olması gerektiğine dikkat çeken Uraloğlu, "Otoyol standartlarına göre iki kavşak arasında olması gereken bir mesafe söz konusu. Projenin onaylanması halinde trafik kazaları kaçınılmaz hale gelir. Bu da trafik güvenliğini tehlikeye sokuyor" dedi.

'B PLANI' UYGULAMAYA GEÇMEDİ

Karayollarından umduğunu bulamayan Büyükşehir Belediyesi, bu sefer de 'B Planı'nı devreye soktu. Yeni hazırlanan alternatif güzergaha göre fuar alanından çıkan araçlar çevre yolunun altında yer alan alt geçitten geçerek Gaziemir Aktepe ve Emrez Mahalleleri arasından giden Akçay Caddesi'ne bağlanacaktı. İmar planlarında 20 metre genişliğinde olan yolun istenilen genişliğe ulaşabilmesi için kamulaştırma çalışması yapılması öngörüldü. Çalışmalar tamamlandıktan sonra Süleyman Ergin Caddesi, bulvara dönüştürülecek, Yeni Fuar Alanı'nın ulaşım bağlantısı da böylece çözülmüş olacaktı. Fakat kamulaştırma çalışmaları devam ettiği için yol da bir türlü açılamadı. Yeni fuar alanına ulaşımı sağlayacak yolla ilgili sıkıntılar bununla da sınırlı kalmadı. Yol için henüz ihaleye çıkılmamış olması, yolun kim tarafından yapılacağı; açılacak yolun projesinin hazır olup olmadığı da diğer sıkıntılı konular arasındaki yerini aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buradan çıkış yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN