Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maaş krizi iş bıraktırdı

Giriş Tarihi: 21.10.2014
Maaş krizi iş bıraktırdı

Gaziemir Belediyesi Temizlik İşleri'nin140 işçisi eylül ayı maaşlarını alamadıkları ve senelik izinlerini kullanamadıkları gerekçesiyle eylem başlattı. İşçiler, "Başka çaremiz kalmadı" dedi

'deki CHP'li belediyelerde yaşanan maaş krizleri bitmek bilmiyor. Çiğli ve Karabağlar'dan sonra bu kez de Gaziemir Belediyesi Temizlik İşleri'nde çalışan 140 işçi eylül ayı maaşlarını alamadıkları ve yıllık izinlerini kullanamadıkları gerekçesiyle eylem başlattı. iş bırakma eylemi yapan işçiler, "Eylül maaşımızı alamadık. Ekim ayı ile birlikte iki maaşımız içeride olacak. Duyduğumuz kadarıyla Gaziemir Belediyesi de taşeron firmaya ödeme yapmıyormuş. Firma da bu yüzden maaşlarımızı ödeyemiyor. Sürekli taşeron şirket değişikliği olduğu için yıllık izinlerimizi de kullanamıyoruz. Haklarımızı alana kadar iş başı yapmayacağız" dedi.

ÇARESİZ KALDIK
Daha önce Çiğli ve Karabağlar Belediyelerinde çalışan temizlik işçilerinin maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle başlattıkları ve ilçelerde çöp dağlarının oluşmasına neden olan eylemin benzeri bu kez de Gaziemir de yaşandı. Gaziemir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde çalışan 140 işçi Eylül ayı maaşlarını alamadıkları ve yıllık izinlerini kullanamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı. Gaziemir Meydanı'nda toplanan 140 işçi maaşları ödenene ve yıllık izin hakları verilene kadar eylemi sürdüreceklerini belirtti. Gaziemir Belediyesi'nin temizlik işleri ihalesini alan İFC isimli taşeron şirketinin de belediyeden yüklü miktarda alacağı bulunduğu, ödemenin yapılmaması nedeniyle işçilere maaşlarını yatıramadığı öğrenildi. Ekonomik sıkıntılar yaşadıkları için eylem yapma kararı aldıklarını söyleyen temizlik işçisi Ferhat Yalçın, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'ndan yardım bekliyoruz. Çaresiziz" dedi. Tefeciye 2 bin lira borcu olduğunu söyleyen Ferdi Budanur, "Borcumu ödemeyince sürekli faizle borcum katlanıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum. Evimin elektriği suyu kesildi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maaş krizi iş bıraktırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN