Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanal imaja dikkat!

Yaşarlı akademisyen Doç. Dr. Ferah Onat, sosyal medyada yaratılan imajın, iş arayanların oluşturduğu CV'nin önüne geçtiğini belirtti, "Özellikle, ön yargı yaratacak paylaşımlardan uzak durulmalı" dedi

Giriş Tarihi: 21.10.2014
Sanal imaja dikkat!
Sosyal medyada yaratılan imaj, iş arayanların kendilerini tanıtmak için oluşturdukları CV'nin (Öz Geçmiş) bir adım önüne geçti. Günümüzde işverenlerin, adayların CV'lerinden önce sosyal medyada paylaştıkları profil fotoğraflarını ve özel bilgilerini değerlendirmeye aldıklarını belirten Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ferah Onat, "İş arayanlar sosyal medyada ön yargı yaratacak paylaşımlardan uzak durmalı" uyarısında bulundu.

İPUCU VERDİ
Günde ortalama 3 saatini internet başında geçiren gençler, artık sosyal medya üzerinden nerede ne yaptığını, ne yediğini, arkadaşlarını, tuttuğu takımı veya siyasi partiyi hatta en özel duygusal anlarını kimseden esirgemiyor. Bu durum da iş arayan gençleri gerçekten tanımak isteyen işverenlerin eline büyük ipuçları veriyor. İş arayan gençlerin sosyal medya imajını iyi yönetmesi gerektiğini vurgulayan Yaşar Üniversitesi akademisyeni Doç. Dr. Ferah Onat, şu önemli uyarılarda bulundu: "İş için bir kuruma başvurulduğunda işvereniniz sizi merak edebilir. Bu yüzden sizi çeşitli arama motorlarında aratabilir. Öncelikle elektronik posta adreslerinin isim ve soy isimden oluşmasına dikkat edilmeli ve takma isimlerden uzak durulmalı. Kimlerle arkadaşlık kurduğunuz, takip ettiğiniz kişiler, üye olduğunuz gruplar da sizin nasıl biri olduğunuz konusunda ışık tutabilir. Fazla fanatik ve karşıt tavır sergilemek özelikle iş arama sürecinde olan adayların imajını olumsuz yönde etkileyebilir. Profil fotoğrafları ise yüzler görünecek şekilde, siyasi ve dini kimlik tanımlamalarından uzak olmalı. Yüz göstermek istenmiyorsa yalın ve olumsuz algılanmayacak bir sembol de olabilir. Profil yanındaki kapak fotoğrafları da küfürlü yazı içermeyen, fanatizmden uzak olmalı. Bu demek değildir ki siyasetten ve kişisel görüşlerden uzak olunsun. Buradaki hassas nokta başkasının gözünden agresif ve şiddet yanlısı gözükmemek. Tabii ki kişisel siyasi görüşü herhangi bir parti olabilir ama burada başkalarının görüşlerine saygılı olduğunu da tanımlamak lazım. İşverenin zihninde ön yargı yaratmamak için hesaplarınızda çok fazla detay paylaşmamak gerekir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal imaja dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN