Belediye kaynaklı baskılar mı var?

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Belediye kaynaklı baskılar mı var?

Karşıyaka Stadı'nın ihalesi engellemeler yüzünden iptal oldu olacak. Ancak Kulüp başkanı ve yöneticiler açıkça tavır koyamayınca Büyükşehir Belediyesinden baskı iddiası gündeme geldi

İzmir'de Karşıyaka Stadı'nı yaptırmamak için mahkemeye yapılan başvurular, ödeneğin geri çekilmesi tehlikesini gündeme getirirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce kulübe baskı yapıldığına ilişkin iddialar daha güçlü biçimde seslendirilmeye başlandı. Kentin statlara acil ihtiyacı olduğunu söyleyen AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, "Kulüpler tepkisiz, kimsenin sesi soluğu çıkmıyor. Sanki Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan talimat alıyor gibi bir durumları var. Kendi taraftarlarına gitsinler bunun hesabını versinler. Eğer statlar yapılsın istiyorlarsa gür sesle çıkıp Büyükşehir'e karşı çıkacaklar. Bu konuların siyasi polemik haline getirilmemesi gerekiyor. Kulüplerin sessiz kalmasından ciddi bir rahatsızlık duyuyorum. Gitsinler taraftarlarına niye stat projelerine sahip çıkmadıklarını, neden yaptırmadıklarını açıklasınlar. Sonuçta devlet bu kaynağı ayırmış. Bu statlar yapıldığında kulüplerin ciddi bir geliri olacak. İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyelerine bağımlılıktan kurtulacakken, hala bağımlı olmayı tercih ediyorlarsa tercih kendilerinindir. Bizim çok fazla söyleyecek sözümüz yok" dedi.

ARKASINDA DURMUYORLAR

Karşıyaka Stadı projesini geliştiren kulübün eski yöneticilerinden Ali Erten, "Binali Bey açıkça dedi ki, 120 milyon lira ödenek çıkarttım. İhaleyi yaptırdım. Müteahhitlere yer teslimi yaptık. Ama sizin belediyeleriniz bunları iptal ettirmek istiyor. Bu da çok acil bir ihtiyaç. Belediyeleri ikna edin, itirazları geri çeksinler. Biz de başlayalım, çar çabuk da bitirelim. Kulüp yönetimi bu konuyu yeteri kadar savunmuyor. Yeteri kadar arkasında durmuyor. Hatta şimdi üçüncü bir yer önerisi getirdiler. Bu saatten sonra yeni bir yer önerisini desteklememiz söz konusu değil. Kulüp kendi talep ettiği yerin arkasında durmuyorsa bu büyük bir sıkıntıdır. Niye durmuyor? Belediye kaynaklı bazı baskıların olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bir sessizlik var. Niye istemiyor? Bunu tam anlayabilmiş değilim. Bir takım baskılara boyun eğildiğini düşünüyorum. Yönetimin esas görevi kulübün menfaatlerini korumak" diye konuştu. Karşıyaka Stadı İçin Gönüllü Avukatlar Grubu Sözcüsü Avukat Cevdet Florat ise stat projesinin KSK"nın geleceği için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Bu stadın yapılmaması KSK'yı ekonomik olarak bitirecek. Bunun da farkında değiller. Aziz Kocaoğlu, 12 yıldır 'Karşıyaka'ya stat yapılacak' diye yalan söylüyor. Büyükşehir ve Karşıyaka Belediyesi'nin stat yapabilecek ekonomik gücü yok. Hükümet sana diyor ki: 'Bak kardeşim stadı yapıyorum. Türkiye'de ilk defa sosyal tesisleri de yanında yapıyorum. Al bu sosyal tesisleri de dilediğin gibi kullan. Kulübe bir katkımız olsun.' Belediye 'hayır istemeyiz' diyor. Bunların tek argümanı var: 'AK Parti yapmasın.' Bu stat bizim vergilerimizle yapılıyor. Anadolu'nun her tarafında hastane var, stat var. AK Parti bu nedenle Anadolu'da yüksek oy alıyor. Belediyeler İzmir düşmanı. Bu nedenle İzmir'e bir şey yapılsın istemiyorlar" görüşünü ifade etti.

BİR DE ÇİĞLİ ÇIKTI
"Eğer bu Yalı'ya yapılamayacaksa, Çiğli'ye yapılmasını değerlendirmek lazım diyoruz" diyen Kulüp Başkanı Fatih Diniz ise kulübün projenin arkasında durmadığı yönündeki eleştirilerin doğru olmadığın ifade etti. Karşıyaka Spor Kulübü'ne yüklenici firmanın ihtarname çekmesi ile ilgili konuşan Diniz, "Bu ihtarname değil. Yüklenici firma diyor ki: 'Ben burayı teslim aldım. Bundan sonra burada olabilecek olaylardan Karşıyaka Kulübü de sorumludur' yazısı o. Öyle bir ihtarname değil. Burası doğal olarak alan firmanın sorumluluğunda. Onlar da diyorlar ki 'Bize bununla ilgili bir cevap verin.' Biz de bu yazıya karşılık bir cevap vereceğiz. Doğaldır onlar bu işteki sorumluluklarını atmak istiyorlar haklı olarak. Yani burada bir kaza olursa bu benim sorumluluğunda değil artık. Benim değil sizin sorumluluğunuzda diyor. Ben size ihtar ettim diyor. Bu noterden gönderilen bir yazı. Çok teknik bir konu. Yalı'da kulüp binası, kapalı spor salonu var. Boşaltmamız söz konusu değil. Boşaltacak bir durumumuz yok. Burada imar izinleri alınmış değil ki ben burayı boşaltayım. İnşaat başlayamıyor ki ben burayı boşaltayım. İnşaatlık bir şey yok şu anda. Benim tek derdim şu ben stadımı istiyorum. Bu stat Yalı'ya olabiliyorsa fiziki, kanuni, hukuki koşullar uygunsa buraya yapılsın. Bunun yeri için alternatif yer gösteriyoruz. Alternatif yer onaylanırsa bizim için uygundur diyoruz" dedi.

TARAFTAR AYAKTA

Stat ödeneğinin geri çekilme tehlikesi, Karşıyakalı taraftarları harekete geçirdi. Taraftar grupları bugün saat 18.00'de Karşıyaka Tiyatro Sokağı Kültür ve Sanat Merkezi'nde buluşarak "stadımızı istiyoruz" diye haykıracak. Konu sosyal medyada da geniş yankı buldu: rejooo: Belediye başkanımıza Tokat'a stat yapılacak deseydiniz, hemen biz de destek olalım derdi. TC Ali Öztekin: İzmir'e 120 milyonluk yatırımı çok gören belediye başkanlarına alkışlar! Bu adamları seçen bizlere de YUH Olsun. Rafet Uylaş: Bu neyin inadı anlamak mümkün değil? Şahsi öfkeleri ile İzmir halkına eziyet ediyorlar. Ömer82: Aziz Kocaoğlu ne bu kinin İzmir halkına? Komutan K: Yatırım yok diyonuz yapana da engel oluyonuz. Burada kazanan Tokatlı. Bakın her yerde ne stadlar oluyor İzmir'de yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye kaynaklı baskılar mı var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN