Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de 'Ebola' şüphesi

Giriş Tarihi: 23.10.2014
İzmir'de 'Ebola' şüphesi

Ege Üniversitesi öğrencisi H.Ö.'de Ebola ile ilgili belirtilerin görülmesi paniğe neden oldu. Tepecik'te tedavi altına alınan gence teşhis konulması için tetkikler yapılacağı öğrenildi

'de 20 yaşındaki H.Ö. isimli öğrencide "Ebola" ile ilgili belirtilerin görülmesi panik yarattı. Gece geç saatlerde Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen gencin bir ay önce Somali'ye gittiği, Ege Üniversitesi öğrencisi olduğu, üzerinden kimlik çıkmadığı belirtildi. Gencin yüksek ateş ve kusma şikayetleriyle Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldığı muayenesinin ardından da kontrollü olarak Tepecik Eğitim Hastanesi'ne nakledildiği öğrenildi. Burada yapılan ikinci tetkikde de "Ebola veya MERS" virüsü almış olacağı ifade edildi. Hastanın bir ay önce Somali'ye gidip gelmesi şüpheleri arttırdı. H.Ö. gece 24.00 sıralarında Tepecik Eğitim Hastanesi'nde karantinaya alındı. Yaşanan panik nedeniyle açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Çağrı Büke, telaş edilmemesi gerektiğini, zira hastanın geldiği Somali'de 'Ebola'nın görülmediğini belirtti. Prof.Dr. Büke, 'Yine de gerekli tedbirler alınmalı' uyarısında bulundu.

HASTANELER ALARMDA

Dünyadaki Ebola ve MERS vakalarının artması üzerine, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nde özel bölüm oluşturuldu ve personele yönelik bariyerli kıyafetlerden oluşan önlemler alındı. Sağlık Bakanlığı'nın Ebola virüsü için referans gösterdiği hastaneler arasında yer alan İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Sabri Atalay, salgına neden olan virüslerin belirtilerini ve alınan önlemleri anlattı. Ebola virüsü hastalığının, Batı Afrika'da ortaya çıkan viral kanamalı ateşliler grubunda olduğunu aktaran Atalay, boğaz ağrısı, kas, eklem ağrıları, ishal, kusma gibi belirtilerle seyreden Ebola'nın ağır olgularda bağırsak, diş eti, burun, bağırsak kanamalarına ve ölüme neden olabildiğini hatırlattı. Ebola virüsünün bulaşma yollarını kısmen bildiklerini söyleyen Atalay, "Virüs, kan ve vücut salgılarıyla bulaşıyor. Sağlam olmayan deriyle, mukozayla temas durumunda bulaşma söz konusu oluyor. Özellikle hasta kişilerle yakın temasta olan ve onlara bakım hizmeti veren sağlık personeli risk grubunda yer alıyor" dedi. Ebola virüsü şüphesiyle hastaneye başvuru yapanlar için gerekli hazırlıkları tamamladıklarını dile getiren Sabri Atalay, şöyle konuştu: "Biz böyle bir olgu durumunda almamız gereken hazırlıklarımızı gerçekleştirdik. Sadece Ebola için değil, buna benzer enfeksiyon hastalıkları için de çalışıyoruz. Şüpheli vakaları tek kişilik bir odaya alacağız. Hastaların ziyaretlerini ve odaya girişleri kısıtlayacağız. Bu vakalarda kan alma gibi gereksiz girişimler de azaltılmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de 'Ebola' şüphesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN