Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu yanlıştan dön

Bilal Doğan, Büyükşehir'in sipariş ettiği yeni gemilerin Körfezi'ne uygun olmadığını belirtti. Doğan, "Gemilerin inşası durdurulmalı. Aksi taktirde büyük zararların telafisi olmayacak" dedi

Giriş Tarihi: 25.10.2014
'Bu yanlıştan dön
AK Parti Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Bilal Doğan ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Gemi İnşa Yüksek Mühendisi Ünal Özsır, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sipariş ettiği yeni gemilerin İzmir Körfezi'ne uygun olmadığını vurgulayarak, gemilerin inşalarının derhal durdurulmasını aksi takdirde ileride gerçekleşecek büyük zararların telafisi olmayacağını belirttiler. Büyükşehir Belediyesi'nin hızlı deniz ulaşımı için 117 milyon euroya geçen yıl ihalesi yapılan toplam 15 adet körfez hattı yolcu gemisinden üç tanesinin Yalova'daki tersanede inşaatı tamamlanarak bu yılın şubat ayından itibaren aralıklarla teslim edildi. İzmir'e gelen gemiler mevcut iskelelerin yetersiz olması gerekçesi ile yaklaşık 2 ay kadar hiç çalışmadan bekledi. Daha sonra Konak ve Karşıyaka iskelelerinde alelacele yapılan düzenleme ile gemiler Konak - Karşıyaka arası sefer yapmaya başladı. Gemilerin her birinin 23 milyon Türk Lirası'na mal olduğunu uluslararası standartlarda inşa edildiğine dikkat çeken Doğan, "Gemiler uluslararası standartlarda inşa edilmiş olmalarına rağmen liman dışına çıkamayacaklar. Foça'ya dahi seyir yapamayacaklar. Ancak gemilerde liman seferine uygun personel yerine yüksek ücretli uzak yol ehliyetine sahip gemi personeli bulunması mevzuat bakımından zorunlu tutulmuştur. Bu durumda işletme maliyeti yüksek olacak ve İZDENİZ A.Ş'nin altından kalkamayacağı zararlar meydana gelecektir" dedi.

"GEMİ NEDEN GERİ GİTTİ?"
Gemi Mühendisleri Odası İzmir şubesinin bugünkü başkanının Büyükşehir Belediyesi'nin İZSU yönetim kurulu üyesi olduğu için ÇAKABEY gemisinin tersaneye geri gönderilmesinin kamuoyuna 'ufak tefek bir arıza' olarak gösterildiğinin ancak geminin ufak tefek bir arıza için Yalova'ya gitmeyeceğini belirten Doğan, "Kaldı ki kendi oda yönetimine danışmadan yaptığı bu açıklamanın odanın genel sekreteri tarafından bunun odanın görüşü olmayıp kendi kişisel düşüncesi olduğu açıklaması yapılmıştır. Bu geminin İzmir'de tamirinin olamayacağını ifade etmiştik" dedi. Gemilerin İzmir'e uygun olmadığını ve yanlış bir yatırım yapıldığını vurgulayan Ünal Özsır, şunları söyledi: "İşletme ve bakım onarım maliyetlerinin yüksek olması belediyemize büyük zararlara yol açacaktır. Ayrıca gemilerin alım ihalesi sürecinde İzmir Milletvekili Sayın Binali Yıldırım'ın görüşlerinden ve tecrübelerinden yararlanılsaydı, böyle sıkıntılar yaşanmazdı. Kaldı ki Sayın Bakanımız Binali Yıldırım bu konuda ve İzmir ile ilgili her türlü projede destek vereceğini açıklamıştı. Ancak Sayın Kocaoğlu böyle bir destek istemediği gibi İzmirlinin milyonlarca parasını sokağa attı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu yanlıştan dön
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN